(bl. 13.) Eerweerdighe Heeren. Wy goede, getrouwe borgbers van Middelburgh, adverteren uwe E. voor de geerechte waerheyt dat naerdien wy ierstwerf van Bruessel sc.ydenzijn wy als vrijdage avont gearriveert in Zuytbevelant op Heynkensant, alwaer wy zijn blijven verwachtende tot dat wy de vaert zou den inogbon vry vinden mitsdien die belegert wa? met twee ni.n.AOK X. xxxm galeyen. Es gobuert. dat Zaterdaghe avont is geweest een onweer van donder, blixcm ende regen ende de (leuzen ofte rebellen belegert hebbende Zuyl bevelanl als voor Baerlant, Hanswecrt Bieselinghe, ende op de T,emmer voor den houck van .Toncker Fransgat. wel meer dan groote geweldige soepen te nombre over de hondert. Ende hebbende geduerende dat onweer in Baerlant opgestegen an lantsterek zijnde in ge tale van soldaten behalven't. sceepsvolek alleenlyck de ghene die uyt Vlaenderen vcriaeeht, sijn. ten numbre van drie duy- sent, persoonen, zeer wel gemonteert van wapenen, noch vijf- hondert pioniers, hondert lichte paerden, zesendertig grote metaele stucken riaeronder zijn de xxiij die zy in Vlaende ren genomen hebben: voorts groot getal van bussen ende an der ammunitie van oorloghe zoeveledat een ygelycken heeft verwondert. Dit gecomraen zijnde ter kenuisse van die van der Goeszoe zijnder een groot deel Spaengiaerden te wagen hun tegens gereden om te verjagen; maer zijn deselve Spaen giaerden ter stonts weder terugge gernckt. mitsdien de par- tiën wel tien tegens een sterek waren. Dit blijvende ge» dueren zijn op den zondach terstont afgelopen alle de grote dorpen: Baerlant, Bieselinge, CapelleOuwelande, 's Gra venpolderNisse, ende veel meer andere, ende aldaer eenen yegelyck gespolieert ten blooten lijve toe, ende tzelve met wagenen gevoert t.'scepeende voorts des maetidaechsals heden, zijn gecommenmet haer gansse macht, omtrent negen ureneen half mijle van Goesals buten Sinouts- kereke, ende voorts haer met eenen rinck gespreit tot 's Her Heynskindercndorpcommende alzoe naer de stadbuten de drie naeste poorten, als de Ganspoorte. Koepoorte ende 's Her Heynskinder voors. alwaer dat hun alle de Spaen- gjaerden totten nombre van vijc zijn tegengegaen ende hebben dapper tegens eleanderen gbescoteumaer de Spaengjaerden hebben moeten terugge keeren ende geweken binnen de stadt; maer daer zijnder over weerzijden vele buten geblevenende bysonder den Spaenschen capitejn Pasceeo (zoo men zecht). Ende terstont corts an den elf uren zijn de Guesen zeer vast voor de stadt gecommen ende die zeer bcnaut, stekende die voorburchten mettc zoutkeeten in braudedat wy gesien heb ben; maer dat, dezelve stadt zoude alzoo ingenomen zijn en weten wy niet, maer beduchten ende vreesen van jae off in corten tijt in te hebben, mids dien die van binnen geensins 139

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1981 | | pagina 141