26. Inham ten oosten van Breskens, tussen Baarzande en het tweede deel van de Prins-Willem polder (Bodel Nijenhuis, blz. 97, noot). 27. Roger Williams, 1964, blz. 112: "Being arriued right against Flushing at Newhauen, wee made stand; where Saras Tseraerts) and Sir Humphrey tooke resolution to assiege Tergoose". Ook de Mendoza brengt de onderneming in verband met de "strooptochten in het kustgebied van de Zuidelijke Nederlanden" (Brouwer, p 202). Chronologisch plaatste Williams de expeditie tegen Goes echter verkeerd: na de val van Bergen (15 sept), de inne ming en plundering van Mechelen (eerste dagen van oktober). 28. Sinds 1560 diende hij in Noord-Afrika en in Italië. 29. Davila of d'Avila. 30. Over de verhouding van beide teksten zie men het artikel van Fruin, Verspreide Geschrif ten VII blz. 204-212, waarin ook wordt aangetoond dat de eerste vier boeken reeds eind 1572 waren voltooid. - De titel van het Franse werk luidt: Commentaires memorables de Don Bernardo de Mendoce des guerres de Flandres et pays bas depuis l'an 1567 iusques a l'an mil cinq eens soixante et dix sept; van de Spaanse editie: Comentarios de lo sucedido en las guerras de los Paises Baxos (etc.). 31. Brouwer, blz. 164, noot. 32. Het manuskript berust bij All Soul's College, Oxford, en werd in 1976 uitgegeven door Duncan Caldecott-Baird met inleidingen en toelichting bij de achttien teksten (Londen). Een goede Nederlandse vertaling door Vivian Voss verscheen in 1977 (Bussum); op zake lijke punten bevat deze enkele misverstanden. Zo geldt "the Admiral's pledge" (Engelse ed. blz. 7; Ned. blz. 18) niet een belofte van Boisot, maar van admiraal de Coligny; "Camphire" (Eng. ed. blz. 290 en 294; Ned. ed. blz. 94 en 98) is niet Hansweert, maar Veere (Campvere); "Termonde" (Eng. ed blz. 18, Ned. ed. blz. 29) heet in het Nederlands Dendermonde, en "Kynderen" (Eng. ed. blz. 44, Ned. ed. blz. 57) ook buiten Zeeland 's-Heer Hendrikskinderen. 33. Zie het hoofdstuk bij Caldecott-Baird: Tire Cartographic Context of Walter Morgan's Maps (in de Ned. ed.: Cartografische aspecten). 34. En niet bij Souburg (Caldecott-Baird, blz. 2; Ned. ed. blz. 12). 35. "Captaine Walter Morgan settled very well; who was ouerthrowne with a Musket shot in the head of the armed men". Het (hevige) gevecht te Zoutelande tussen de Engelsen, Fransen en Walen, die er een kamp hadden en het Spaanse garnizoen van Middelburg dat een nachtelijke overval deed, had plaats in augustus, vóór het beleg van Goes. De Spanjaar den werden tenslotte met grote verliezen teruggeslagen. Juist dit succes bleek de noodzakelijke aanmoediging om opnieuw het geluk voor Goes te gaan beproeven. (Roger Williams, 1972, blz. 116). 36. "True it is, some are to write, some to speak, others to execute", Roger Williams, 1972, blz. 51 143

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1981 | | pagina 145