45. Gem Arch. Goes ASG nr. 680 fol. 9 r. 46. Id. ASG nr. 680 fol 9 v. 47. Id. ASG nr. 680, fol 10 r. 48. Van Vloten 1874, biz. 10. 49. Gem. Arch. Goes,handschriftenverzameling rek. van Floris Scaeck, baljuw, 17 nov. 1571 - 30 nov. 1577 fol. 5 r: arrestatie van Anthuenis Gillisz van Aecken op 19 mei 1572 wegens bedelarij en kontakt met de vijand bij de Kraaiert (hij wordt op 16 juli naar "zijns vaders landt" teruggestuurd, met verbod nog te bedelen); id. fol 9 r: arrestatie van Willem Janss van der Houffve van Mechelen, door Spaanse soldaten in de St. Antheunispolder gevangen genomen op 19 juni (22 dec. op last van Pacheco vrijgelaten). 50. Ook voor de proviandering van Middelburg heeft Goes weinig betekend. Toen het beleg van Middelburg doorzette leed de stad honger. Het gelukte bij uitzondering eind mei en begin november 1573 enige schepen met graan naar Arnemuiden te krijgen (v. Vloten 1874, blz. 61 en 84). Er was soms verbinding mogelijk via het Heinkenszandse Gat, men voer dan tussen de slikken van de Kraayerts en het verdronken land van Borsele door (v.d. Spiegel blz. 145 v.). 51. Roger Williams 1972, blz. 226, van de Spiegel, blz. 148. 52. Van Vloten 1858, blz. XXXVII (brief van stadsregering Goes aan Alva, dd. 2 juli:"Alsoe op huyden die vianden ende rebellen sekeren aenslach aen dit eylandt van Zuytbevelandt ontrent Baerlandt gedaen hebbenverzoek om hulp daar 't voors eylandt zeer groot es", en ze terug zullen komen). 53. Van Vloten 1858, blz. XXXII v.v., bijlage X. Dit is de brief van de zes of zeven Middel burgers waarvan verderop in de tekst sprake is. 54. De Mendoza (Brouwer, blz. 189). Volgens de Middelburgers waren het er 36. De getallen die zij geven zijn stellig overdreven (zij spreken ook van meer dan honderd schepen, waar mee de vijanden kwamen. Het Goese stadsbestuur zegt: omtrent vijftig, v Vloten 1858, blz. XXXV). 55. De voorhoede stond onder Captaine Morgan (wanneer Williams geen voornaam noemt zal daar steeds Sir Thomas mee bedoeld zijn) en werd aangevoerd door Rowland York, Vtran en Ambrose Duke. Deze Rowland York is dezelfde die in 1587 Zutfen aan de Spanjaarden zal verkopen (er bestaat over hem een getuigenis: hij was "most negligent and lazy, but desperately hardy"), Vtran (Vtiran) was een Hugenoot, Ambrose Duke een Waal. 56. In Bergen - op - Zoom schrijven zij dan's avonds hun brief aan de "Eerweerdighe Heeren", de leiding in Middelburg vermoedelijk. Zij hopen met toestemming van de hertog via Zierikzee hun verslag in die stad te krijgen "twelck vele zal costen". "Gescreven metter haest, in groter benautheyt, verlaten zijnde van wijf, kinderen, ende alle onse goeden". De brief bevat zes ondertekeningen en een onleesbare hand- of aantekening enkelen noemden naam en funktie: Jan Jansz, kamerbode van de stad, Pieter Moens "Camerlinck van Mijnheer van Wacken" (d.i. Antonie van Bourgondië, superintendent van Zeeland) en Roeloff Jansen "onweerdich bottelijr van mijnheer de bisschop van Middelburch". - v. Vloten trof ditdokumentaan onder de "Correspondance de Hollande et Zélande" blijk baar in het Rijksarchief te Brussel. 145

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1981 | | pagina 147