DE HERNIEUWDE AANSTELLING VAN JAN LALOUYS, PRIESTER: 1497- december 9 De verzorging van de kerkmuziek in de Maria Magdalenakerk dreigde in het slop te raken door het plotselinge vertrek zonder verlof van meester Gysbrecht, waarschijnlijk al binnen het jaar. Omdat burgemeesters en schepenen "den zeiven sang ende dienst ghaerne onderhouden saghen", ontboden zij een der voorgangers van de illegaal afwezige nl. meester Jan Laloucx (Lalouys), die het ambt van zangmeester enige jaren had waargenomen. Volgens de aanstel- lingsbrief van 1497 zal hij in mei van het volgend jaar in functie treden. Zes missen per week zal hij celebreren: 3 van stadswege en 3 van de H. Geestdienst. Hij zal aanwezig zijn in "den sang van den chore van Zeven Getijden" en hetzelfde loon ont vangen als zijn medepriesters-zangers. De stad kent hem een jaarsalaris toe van 2 ponden groten Vis. en laken voor een tabberd. Het eerste pond wordt hem uitgekeerd met Allerheiligen, het andere in mei daaraanvolgende. Meester Laloucx belooft van zijn kant de kerk bij testament te gedenken, indien hij in Goes komt te overlijden. Voor het overige komen de bepalingen vrijwel overeen met die in andere aanstellingsbrieven. Het valt op, dat in deze overeenkomst meester Jan, zij 't indirect, schoolmeester genoemd wordt. Er staat letterlijk: ende mits desen sal de voorscreven meester Jan Laloucx gehou den wesen de voorscreven officie van der zangnreesterscip wel ende duechdelicken te regieren ende te bedienen ende den kinderen te leeren ende instrueren in den voorscreven sang ende discant, tot alsulcker uuren ende tijden als dat van outs custumelic is gheweest, gelijck een goet scoelmeester in desen sculdich is,up dat die meester ofte rectoer van der scholen mit redene gheen clachte en hebbe over hem". Na de onprettige ervaring met meester Gysbrecht wordt een strikt verbod om zonder verlof op reis te gaan bij de bepalingen gevoegd en voorzien van een sanctie, nl. het inhouden van het jaarsalaris ten bedrage "van 2 pond groten. De ondertekening is van de twee burgemeesters en 6 schepenen. 14

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1981 | | pagina 16