dijckage van bewesten Iersecke over wederzijden aengebracht zullen worden ofte immers naer verheysschen van dien ofte in gevalle van gebreke ende in cas van weijgeringhe dat uuyt crachte van mijnen heeren commissarissen ordonnantie voirscreven dijckgrave ende gesworens van be westen Iersecke vermoegen zullen. Achtereenvolgende die voirscreven ordonnantie van hoochloffelicker memorie keyser Maximiliaen die voirscreven havene ter plaetssen mijnen heeren gedemonstreert, toe te sluyten ende alsulcken boomen zoewaer die maer lanck vallen en zoude 14 oft 15 roeden over te gaen daermede zij verkopen zouden zijne majesteits landt van bewesten Iersecke binnen die voir screven havene ende haeren schenckeldijcken van allen toecommende periculen van inundatie te bevrijden ende te beschermen, 't welcke in allen ghevalle neyt en can ofte zal moghen strecken tot eenich merckelijck ongerief oft interest van die van Bieselinghe voirscreven; immers neyt meer dan die van Iersecke ende Baerlant plaetssen ende dorpen van grooter im portantie binnen 't quartier van Zuytbevelant gelegen ontrieft ofte geinteresseert zijn, die nochtans tot ongelijcke meer lencte staen ende gelegen zijn van haere havenen dan dese van Bieselinghe bij het corten ende toesluyten van haere havene zouden zijn. Remitterende midts desen dijckgrave ende gesworens voirscreven al 't gheene voirscreven is ter discretie ende or donnantie van mijnen heeren commissarissen. Bijlage B Octroij aen de Ambagtsheeren van Capelle en Bieselinge tot het bedijken a. van een gedeelte van de haven van Bieselinge. De Staten van den Lande ende Graaffelijcheijt van Zeelant, allen den genen die dezen sullen sien ofte hooren lesen saluijt, doen te weten dat wij ontfangen hebbende de ootmoedige supplicatie van de gemeene Ambagtsheeren van Capelle en Bieselinge quartier van Suijt- bevelandt dat sij wel genegen souden wesen te bedijcken en in te korten en tot korenland te maken een gedeelte van de haven van Bieselinge ter grootte van elf gemeten 106 roeden, ver- soekende daertoe ons octroij, ende daer op gehad hebbende het advijs van de heeren van onse rekenkamer, word dien conform goetgevonden te accorderen en te verleenen octroij ter in- dijkinge en inkortinge voor voorschreve haven van Bieselinge met den vrijdom van den ordina- ren en extraordinaren tweehondersten penning over de landen voor veerthien jaren, en over de thienden en van de twee schellingen per gemet, inplaats 't hoomgelt en besayde gemeten voor twaelf jaren, continuerende niet te min midlerwijl en soo langh uitbetalen der tweehondersten penningh vande schouwepagt, ende mids overleverende aende rekencamer kaerte figurative vanden ingedijkten boesem, ende deselve nogli doende binnen het loopende saijsoen op poene van verlies, gelijk ook dit ons jegenwoordigh octroij in onse provinciale rekenkamer in de comptoire vanden rentmeester generael bewestenschelt sal moeten werden geregistreert, om 't regt vanden Lande bewaert te werden als naer behoren, 't welk gedaen sijnde, ontbieden ende ordonneren, alle en een ijgelijk, die dit eenigsints aengaen mach dat sij dese letteren van octroij de supplianten laten genieten en gebruijken, sonderhaer daer inne te doen, of te laten geschieden eenigh hinder ofte moeijenisse ter contrarie, want wij sulks ten dienste van den Lande hebben bevonden te behooren. Aldus gedaen ter vergaderinge van de Ed. Mog. Heeren Staten van Zeelant. Int hof aldaer tot Middelburgh den lOJunij 1717. 45

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1981 | | pagina 47