Plaatselijke aktiviteiten In dit hoofdstuk wordt aandacht besteed aan de aktiviteiten die in hoofdzaak op plaatselijk niveau speelden. In de eerste plaats werden er veel lezingen georganiseerd voor de leden. Uit eenlopende onderwerpen van politieke aard werden door Elenbaas, W. Hoogerhuis (distriktslei- der van de Nederlandse Bond van Landarbeiders), J. Kleine (voorzitter van de afdeling Goes van de SDAP), F. Mol (propagandist van het ANWV), W.J.C. van Santen (hoofdredakteur van de Goesche Courant), H. Snijders (voorzitter van de VDB), Welleman en nog anderen toegelicht. Eén der belangrijkste personen in Onderling Belang, Jac. Welleman, vond het erg belangrijk dat de vereniging zou onderhandelen en in kontakt staan met de werkgevers. Het bestuur nam in 1904 een motie-Welleman aan waarin dit streven verwoord werd. De voornaamste tegenpartij van de werklieden vormde de landbouwersorganisatie Eendracht Maakt Macht, waarin Welle man ook een belangrijke plaats bekleedde (82). De gemeente-geneesheer, dr. Geill, trachtte spoedig na de oprichting van de werkliedenvereni ging een Groene Kruisafdeling te vestigen in Krabbendijke. Hij hield voor de leden van de vereniging een toespraak, doch zijn moeite werd vooralsnog niet beloond (83). In 1906 werd vanuit Onderling Belang een kommissie gevonnd die zich met dit onderwerp ging bezig houden, en de mogelijkheden voor het Groene Kruis ging bestuderen. Deze studie resulteerde in 1907 in de oprichting van zo'n plaatselijke afdeling. De voorlopige bestuursleden waren Elenbaas, Welleman, H. Breker, D. Boone, J.P. Krijger en natuurlijk Geill (84). Ofschoon het Groene Kruis onafhankelijk van de werkliedenvereniging stond was er wel sprake van een band tussen hen beide. Leden van het ziekenfonds én van het Groene Kruis hoefden slechts voor het laatste te betalen (85). Het zou het Groene Kruis bepaald voor de wind gaan: in 1928 telde men maar liefst 590 leden. Als initiatief van het Groene Kruis kwam in datzelfde jaar een onderafdeling van Ziekenhuisverpleging tot stand die startte met 40 leden (86), gevolgd door een konsultatie- bureau voor zuigelingen (87). Afbeelding 11. Jac. Welleman. Uit: Ons Zeeland, 1929 62

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1981 | | pagina 64