Afbeelding 14. Krabbendijke in 1981. Bakkerij Hirdes, Dorpsstraat 96. In dit pand was van 1921 tot 1924 de koöperatie gevestigd (foto door de auteurs). De Koöperatie Aan het begin van de '20er jaren, inspelend op een landelijke tendens, ontstond in Krabbendijke een koöperatie. Na een lezing van ene Van Calmthout uit Rotterdam, getiteld: "Coöperatie, een groot belang voor huisgezin en maatschappij" werd spontaan een komité gevormd om een dergelijke instelling ook in Krabbendijke in het leven te roepen (148). Officieel werd de koöperatie op 6 april 1921 opgericht met als naam Helpt Elkander. Het doel was om "onver valste benodigdheden van eiken aard en van goede hoedanigheid zoveel mogelijk onder goede arbeidersvoorwaarden te vervaardigen of doen vervaardigen en aan haar leden te verschaffen en de stoffelijke en maatschappelijke belangen dier leden te bevorderen. Zij kan haar werk zaamheden ook tot niet-leden uitstrekken. Om dat doel te bereiken drijft de vereniging voor eigen rekening onder meer een winkelnering, bakkerij en een handel van al die benodigdheden waarvan de verkoop door de omstandigheden wenselijk gemaakt en door de geldmiddelen toegelaten wordt". (149). Binnen korte tijd waren meer dan 100 leden aangeworven en werd er een winkel geëxploiteerd. Het ging de vereniging bepaald voor de wind. In het eerste jaar werd een omzet gemaakt van f 1 1.558,3214 en een winst van f 452,31; de dividenduitkering aan de aandeelhouders was 2%. 70

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1981 | | pagina 72