Bijlage VIII Afbeelding 19. Krabbendijke in 1981. Voormalige openbare lagere school aan de Noordweg (foto door de auteurs) Goesche Courant, 9 juli 1901 KRABBENDIJKE. Op uitnodiging van eenige ingezetenen dezer gemeente trad jl. zaterdag de heer J.N. Elenbaas, burgemeester en secretaris, voor een 200-tal aanwezigen in de openbare school op met het doel eenige voorlichting te geven tot het oprichten van een arbeidersvereeni- ging te dezer plaatse. (De strekking en het doel der door dhr. Elenbaas gehouden rede kwamen ons ook voor andere plaatsen van zooveel belang voor, dat wij haar gaarne in extenso opnemen, wat echter niet in één no. kan geschieden, zoodat het vervolg eerst in ons volgend nr. zal voor komen. Red. G.C.). De heer Elenbaas zeide ongeveer het volgende: Met genoegen heb ik vernomen dat hier bij eenige arbeiders, kleine landbouwers en ambachtslieden, het voornemen is gerezen om zich ter bevordering van hun belangen te vereenigen. Gaarne heb ik de uitnoodiging aangenomen om in deze bijeenkomst een paar woorden te spreken om de tot standkoming van die vereeniging te bevorderen. Eer ik evenwel hiertoe overga gevoel ik mij verplicht mijn toehoorders er attent op te maken, dat het niet de burgemeester van Krabbendijke is, die thans tot u spreekt, maar dhr.Elenbaas, met andere woorden: ik hoop dat men voor eenige oogenblikken mijn ambt van mijn persoon zal kunnen scheiden en verder wijs ik er op, dat ik slechts mijn persoonlijk ge voelen hoop mede te deelen en volstrekt niet veronderstel of verlang dat allen het met mij eens zullen zijn. Ik vraag slechts van mijn hoorders, dat zij mij aandachtig zullen aanhooren, over het gehoorde zullen nadenken en er zooveel mogelijk hun voordeel mede zullen doen. Het kan sommigen van u bekend zijn, dat ik reeds sinds eenige jaren een zoogenaamde werkliedenver- eeniging zeer in het belang ook van deze gemeente heb geacht. Ik vond het evenwel om verschillende omstandigheden niet wenschelijk daarvoor het initiatief te nemen. Nu evenwel het plan om een werkliedenvereeniging op te richten van de werklieden zelf is uitgegaan, hoop ik dit plan krachtig te steunen. 85

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1981 | | pagina 87