DE GESCHIEDENIS VAN DE ARBEIDERSBEWEGING IN KRABBENDIJKE OVER DE JAREN 1900 - 1940 door F.H. de Klerk en G. van der Wal Inleiding Dit artikel is een poging om de sociale geschiedenis (1) van Krabbendijke in de periode 1900- 1940 vast te leggen. Wij hebben gekozen voor sociale geschiedenis over bovengenoemde periode, omdat daar voorzover ons bekend is vrijwel nog geen aandacht aan besteed is. Wij hebben gekozen voor Krabbendijke, omdat dit dorp naast plaatsen als Goes en Wolphaartsdijk, een duidelijke voortrekkersfunktie vervuld heeft in de emancipatie van de arbeidersbeweging op de Bevelanden. Met dit artikel willen wij een eerste aanzet geven voor de verdere studie van het niet of nauwe lijks ontgonnen terrein van de geschiedenis van de arbeidersbeweging in Zuid- en Noord- Beveland. Wij moeten bekennen dat wij niet de pretentie hebben een afgerond geheel vervaar digd te hebben. Wij hopen dat op dit terrein meer werk verzet gaat worden. Het zou goed zijn wanneer mensen door dit artikel aangezet werden om de sociale geschiedenis van hun eigen dorp of streek te gaan bestuderen. Het artikel is verdeeld in 4 grote segmenten. In de eerste plaats wordt aandacht besteed aan Nederland in de periode 1900-1940, waarbij gekeken wordt naar de ontwikkelingen op ekonomisch, sociaal, agrarisch en politiek gebied. Het tweede gedeelte handelt over deze ontwikkelingen in Krabbendijke. Het derde deel gaat over het ontstaan, de groei, bloei en ondergang van de werkliedenvereniging Onderling Belang te Krabbendijke. Het vierde segment heeft de verenigingen die daarna in Krabbendijke ontstaan en die van belang geweest zijn voor de (land)arbeiders als onderwerp. Het artikel wordt afge sloten met een reeks bijlagen. De Nederlandse samenleving tussen 1900 en 1940 Door het schetsen van de grote lijnen van de nationale ontwikkelingen hopen wij de gebeurte nissen op sociaal gebied in Kabbendijke een achtergrond te geven. De periode 1900-1940 valt uiteen in 2 gedeelten: van de eeuwwisseling tot 1918, en van het einde van de 1ste wereld oorlog tot het begin van de 2de. 1900-1918 Ekonomie en maatschappelijk leven In deze periode had de Nederlandse ekonomie een dynamisch en beloftevol karakter. Optimis me vierde hoogtij. Geen der provincies was rijk aan grondstoffen, maar door het zich uitbrei dende net van kanalen, spoor- en autowegen en door de aanleg van havens kon de moderne industrie het overschot aan arbeidskrachten gaan exploiteren. Spoedig begon een onstuitbare urbanisatie. Traditionele arbeidsprocessen en handwerken werden zeldzaam of verdwenen. 49

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1981 | | pagina 51