PIETER ADRIAAN JACOBUS MOOJEN door C. Beenhakker Op 26 juni 1879 werd in het gezin van hoofdonderwijzer Dirk Moojen te Kloetinge een zoon geboren. Deze zoon zou later een bekend architect worden en ook naam maken als kunstschil der. Dirk Moojen was in het dorp Kloetinge benoemd tot hoofd van de Gemeenteschool. Deze be noeming vond plaats op 27 augustus 1867. Zijn woning stond naast de school, gelegen aan de ring om de kerk. Hij gaf eerst les in het gebouw, dat we nu kennen als het bejaardencentrum "De Terp". Toename van het aantal leerlingen leidde in 1876 tot de bouw van een nieuwe school. Dit gebouw is thans bekend onder de naam "Amicitia'! Het wordt gebruikt als vereni gingslokaal. In deze school volgde Pieter Adriaan Moojen de lessen. Eén van zijn broers was zijn vader be hulpzaam als hulponderwijzer. Dirk Moojen was niet alleen hoofdonderwijzer, maar ook voor zanger in de Nederlandse Hervormde Kerk en klokkenist. Hij was een zeer geacht persoon en een voortreffelijk onderwijzer. Zijn vrouw, Anna Fehr, was geboren in Kloetinge in het huis staande op de hoek van de Nieuwstraat. Thans is dat de Jagt- huisstraat. Na de openbare lagere school doorlopen te hebben volgde Pieter Adriaan Jacobus de lessen op de Burger-Avondschool in Goes. In 1895 verwierf hij het diploma. Na het behalen van dit diploma vertrok hij naar Antwerpen. Daar bezocht hij de academie. In de jaren 1898 en 1899 bekwaamde hij zich in de architectuur en in de schilderkunst. In 1904 vertrok hij naar het toenmalige Nederlands Oost-Indië. Tijdens zijn verblijf aldaar heeft hij zich bijzonder verdienstelijk gemaakt. Gedurende de jaren 1908 tot 1914 was hij raadslid te Batavia. Hij was ook zeer aktief als architect. Zijn werkzaamheden te Weltevreden (Batavia) waren onder andere: het ontwerpen van het hoofdkantoor voor de levensverzekeringsmaatschappij "Nillmij". Daarna volgde een ontwerp van een hele reeks gelijkvloerse en verdiepingsgebouwen in Laan Wiechert en Salembahlaan (thans Kramat 7 genaamd) in wat toen Weltevreden genoemd werd en later Batavia-centrum (nu Jakarta). Hij maakte kosteloos een ontwerp voor het grote verenigingsgebouw aan de ingang van de villawijk Gondangia, n.l. het eerste huis van de Van Heutsz Boulevard. Het was één van de eer ste betonconstructies die in het toenmalige Nederlands-Oost-Indië werd gebouwd. Op 1 april 1916 werd dit gebouw, dat bestemd was voor "De Kunstkring" officieel geopend in tegen woordigheid van de landvoogd en vele hoge ambtenaren en officieren. Het was een grote ge beurtenis. De stafmuziek speelde het Wilhelmus en verschillende redevoeringen werden gehouden o.a. door de voorzitter van de gemeenteraad van Batavia en vertegenwoordigers van de "Kunst kring". P.A.J. Moojen heeft zich tijdens zijn verblijf in Indië ook zeer verdienstelijk gemaakt als be schermer van de kunst. Zijn interesse werd gewekt voor de schoonheid van de kunst op het eiland Bali. Vermoedelijk heeft zijn broer Johannes Gerardus daaraan meegewerkt. Johannes Gerardus Moojen was bestuursambtenaar in dienst van het Binnenlands Bestuur op Bali. Hij 103

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1983 | | pagina 107