Twee jaar later stelden beide voor om een toeslag te verlenen op de bondsuitkeringen aan hun leden. Hiermee zou het verschil tussen uitkering en steunregeling enerzijds, en de betaling uit de werklozenkas anderzijds gelijkgetrokken worden. Het gemeentebestuur ging hiermee ak koord, mits per aanvraag om toeslag een nauwkeurig onderzoek verricht zou worden. Een ver zoek om de gemeente 1/3 de van de ziekenfondspremie voor georganiseerde veldarbeiders te la ten betalen haalde het niet (102). Eén bijzondere gebeurtenis in het bestaan van de afdeling van St. Deusdedit willen wij de le zers niet onthouden. Het betreft de Katholiekendag (103) van 1935. Op zondag 4 augustus van dat jaar vond deze door St. Deusdedit georganiseerde massameeting plaats, waaraan in de eerste plaats de vijf regionale bondsafdelingen deelnamen, die hierboven bij de beschrijving van het arbeidskonflikt van 1931 genoemd zijn. Behalve deze afdelingen waren ook leden van Maria-kongregaties, sportverenigingen, en andere roomse organisaties present, alle uit de aange haalde vijf dorpen, terwijl tevens uit Goes katholieke jeugdverenigingen naar de bijeenkomst trokken. Het totale aantal aanwezigen beliep zo'n 1500 2000 man. Voorafgegaan door de Kwadendamse muziekvereniging marcheerde men naar het Luctorter- rein in het Oudeland. De al eerder genoemde van Unnik opende de Katholiekendag, waarna pastoor Wennen uit Kwadendamme de menigte toesprak. De onderwerpen van zijn betoog wa ren de pauselijke zendbrieven met betrekking tot het arbeidersvraagstuk en betreffende de maatschappelijke ordening. Daarna betrad J. Salman, ook reeds eerder genoemd, het spreek gestoelte; hij zette het nut en de noodzaak van een sterke katholieke arbeidersbeweging uiteen. Uiteindelijk herkreeg Van Unnik het woord, en hij sloot de bijeenkomst. De menigte trok ver volgens terug naar Heinkenszand, alwaar pastoor Kleintjes een kort lof celebreerde. Pastoor Willemsen van Ovezande sprak daarna nog een pittig slotwoord. Bijzondere gasten op deze dag waren, behalve de reeds genoemde sprekers, de burgemeesters van Heinkenszand en Baarland Mes en Ermerins (104). Voor zover wij hebben kunnen nagaan is het gebleven bij deze eenmalige manifestatie. Op klei nere schaal zullen ongetwijfeld meerdere propagandabijeenkomsten georganiseeerd zijn. De Duitse bezetting in 1940 maakte aan alle bondsaktiviteiten een abrupt einde. Alle archief stukken werden door de bezetters in beslag genomen en verdwenen. De herleving na de oor logsjaren van de bonden valt buiten het bestek van ditartikel en blijft hier verder onbehandeld. Christelijke Landarbeidersbond Ongeveer gelijktijdig met de pogingen van het hoofdbestuur van de roomse landarbeidersbond St. Deusdedit, werd van reformatorische zijde getracht een dergelijke afdeling in Heinkenszand op te richten. Vermoedelijk vanwege dezelfde moeilijkheden waar de roomse arbeiders mee te kampen hadden, kwam de christelijke bond maar zeer moeizaam tot een afdeling. In 1927 werd tot tweemaal toe een propagandabijeenkomst gerorganiseerd om de stoot tot oprichting te geven, één keer zelfs in samenwerking met het hoofdbestuur van St. Deusdedit (105). De resultaten van deze bijeenkomsten waren zo mogelijk nog slechter dan die van de roomse ar beiders: uiteindelijk traden slechts 2 aspirantleden toe. Toch moet tussen 1928 en 1931 een afdeling opgericht zijn omdat in mei 1931 in de gemeenteraadsvergadering van Heinkenszand een advies van de Christelijke en rooms-katholieke arbeidersbonden behandeld werd inzake werkverschaffing. De gemeenteraad besloot tot instelling van een kommissie tot werkverschaffingwaarin ook de Christelijke Landarbeidersbond, afdeling Heinkenszand vertegenwoordigd was, in de persoon van tweede voorzitter C. de Boot (106). In 1932 was de afdeling al aardig gegroeid; op de in dat jaar gehouden algemene ledenvergadering telde men zo'n 30 leden. 87

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1983 | | pagina 91