verhuist in 1889 op 23-jarige leeftijd naar Den Haag en trouwt vervolgens met Leendert van Duyn en gaat wonen te Ede. In Maarssen leidt Adriaan Klap het leven van een rentenier. Hij heeft twee vaste zitplaat sen in de hervormde kerk en wordt in 1878 opgenomen in het kollege van notabelen en van 1878 tot 1881 is hij bovendien ouderling en een tijd lang scriba van de kerkeraad. In de zitting van 25 april 1879 wordt hij lid van de gemeenteraad van Maarssen. Op 21 fe bruari 1883 sterft zijn vrouw Johanna Catharina Hillegonda Dronkers op 53-jarige leef tijd. Ten behoeve van de scheiding van de nalatenschap maken Hendrik van Koeveringe, burgemeester van Schore, en twee plaatselijke boeren een schatting van de bezittingen van het echtpaar in Schore en omgeving, ter waarde van f 8439,— Met de bezittingen in Maarssen is het facit van de gezamenlijke boedel f 31.755,— een zeer respektabele som, die gemeten naar de prijs in 1875 meer dan zes maal de waarde van een Utrechtse buiten plaats bedraagt. Jan Minnema van Haersma de With en Adriaan Klap moeten elkaar goed hebben gekend. Zij hebben heel wat gemeen. Beiden zijn zij afkomstig van buiten Utrecht, maar hebben zij aanzien in Maarssen weten te verwerven, waar zij tot de elite zijn gaan behoren. De aanzienlijke afkomst van Van Haersma de With moet Klap ontberen, maar met een zoon op de Leidse universiteit en twee theologen als schoonzoon is dat te kompenseren. Beiden zijn zij renteniers en wonen op een buitenplaats, beiden zijn lid van de gemeenteraad, zij het niet in dezelfde gemeente, en de één is kerkvoogd en de ander notabel. En beiden zijn zij blijkbaar bevriend met de kantonrechter ter plaatse, Johan Hendrik Floris van Ewijck, die bovendien in Maarssen geldt als een kenner van Zeeland, want zodra bij de kerkuit- gang op zondag 29 juni 1884 besloten is een tochtje naar Zeeland te maken, gaan Van Haersma de With, Kloosterman en Klap bij Van Ewijck op de koffie om zijn advies te vragen. Vanwaar de bekendheid van Van Ewijck met Zeeland? Johan Hendrik Floris van Ewijck, die in 1884 de buitenplaats Ter Horst te Maarssen be woont, stamt uit een familie, die lange tijd de ambachtsheerlijkheid Oostbroek en De Bilt in bezit had. Hij wordt op 2 november 1821 geboren te Den Haag uit het huwelijk van Daniel Jacob van Ewijck (1786-1858) en Johanna Wijnanda Ram (1798-1835). Zijn vader is ten tijde van deze geboorte sekretaris-generaal van het ministerie van binnenlandse zaken en wordt in 1832 gouverneur van de provincie Drente en vervolgens in 1838 gou verneur van Noord-Holland. Johan Hendrik Floris studeert aan de universiteiten van Lausanne en Utrecht en trouwt in Goes op 19 mei 1848, vlak na zijn benoeming tot kan tonrechter te Maarssen, met Adriana Paulina van der Büt (1823-1860), dochter van Fran- 9ois Nicolaas van der Bilt (1787-1838) en Geertruida Johanna van Hoorn (1791-1823). De familie Van der Bilt had reeds in de 18e eeuw belangrijke funkties in het bestuur van Kapelle, Goes en de Breede Watering bewesten Yerseke bekleed en de vader van Adriana Paulina die zij op 15-jarige leeftijd verliest, was kantonrechter in Goes. Haar moeder had zij nooit gekend, want die overleed al in 1823, slechts 16 dagen na haar geboorte. Adriana Paulina wordt dan opgevoed door een kindermeisje, Pieternella Schippers. Van Ewijck en Adriana Paulina van der Bilt hebben elkaar ongetwijfeld leren kennen in de wereld van de rechterlijke macht. Bij hun huwelijk in Goes zijn getuigen haar broer Boudewijn van der Bilt, kantonrechter te Goes, wonende te Kapelle, haar andere broer JanComelis Reinier van der Bilt, griffier van het kantongerecht te Goes, wonende te Heinkenszand, en haar neef Boudewijn van der Mandere, plaatsvervangend kantonrechter te Goes, wonende te 's-Gravenpolder. Is het een wonder dat Adriana Pauhna ook met een kantonrechter komt aanzetten? Het is niet onmogelijk dat Van Ewijck bij het kantongerecht te Goes stage heeft gelopen, in ieder geval heeft hij samen met een andere broer van haar, Jacobus Paulus van der Bilt, in Utrecht gestudeerd. In 1849 neemt het echtpaar Van Ewijck - Van der Bilt zijn intrek op huize Ter Horst in Maarssen en in 1852 wordt Van Ewijck er lid van de gemeenteraad, wat hij tot zijn dood zal blijven. Op 10 april 1860 sterft Anna Paulina al op 37-jarige leeftijd en zeven jaar later, in 1867, hertrouwt Van Ewijck met Adolphina Johanna van Hoey Schilthouwer. 9

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1984 | | pagina 11