De toesluiting met ijzergaas is tegen den vijand de krab welke het doorboorbare deel van den oester weet te vinden en bij ongeluk anderhalven dag in zoodanigen bak zich ophou dende, eenige honderdtallen verslindt. Is de oester in die bakken tot een zekere grootte aangegroeid, dan worden ze bij honderd duizendtallen weder uitgebracht in zee en worden daar één voor één nedergeplaatst om ter consumptie aan te groeien. Blijkt deze plaatsing op den duur minder geschikt te zijn, doordien er aldaar te veel zand- deelen aanwezig zijn, dan moeten de millioentallen allen weder voorzichtig één voor één op eene andere plaats worden daargesteld. De buitengronden in zee welke door het rijk aan de oesterkweekers worden verpacht, doen jaarlijks per hectare (bunder) eene som van f 1000,— Zelfs zijn er vijf hectaren aan een eigenaar verhuurd voor f 8000,— jaarlijks. Men kan zich niet voorstellen hoeveel handenwerk dit in de buurtschap vereischt. Ierseke, vroeger een arm visschersdorp, is nu welvarend. De huisgezinnen verdienen er van 12 tot 14 gld. per week. De vrouwen en jonge meisjes verrichten het werk zoo goed als de mannen en dragen daartoe de hoogste laarzen en een buisje dat de bovendeelen der laarzen bedekt. Na deze belangrijke inspectie, gebruikten we onze boterham met gebraden spek en heer lijke melk en reden zuidwaarts naar Kruiningen, alwaar we de hofstede van den Heer Eduard van Hootegem opreden en het een en ander opnamen. De werkpaarden, werktuigen, zijn graan- en hooischuur, alles werd door ons bewonderd en uitstekend bevonden. Daarna kwamen wij weder over het Kanaal te Schore aan en namen een kijkje op de hof stede van P. Cok Bzn. De fokkalvers, veulens en mooie varkens vereischten onze aandacht, alsmede zijn prach tige boomgaard achter de schuur. Was hier ook alles naar het zin, nog meer genot hadden wij in het aanschouwen van de moeder van den Heer Klap, die een voorgevoel scheen te hebben van de komst van haren zoon. Althans zij was ons opwachtende, zonder dat zij m.i. zoo spoedig konde gereed zijn om dit te doen. Het was dan ook een wiefken van 78 jaar met het jeugdigsten voorkomen, alle zintuigen tot haar dienst. Men zoude jaloersch worden van de Zeeuwsche moeders en vrouwen, zoo frisch, sterk en gezond nog op dien leeftijd en de vriendelijkheid en voorkomendheid; de besten op het vaste land kunnen het haar niet verbeteren. Scheiden doet wee, maar onze roeping was verder en zoo zagen wij de veel beloovende oogst, die te Schore en Vlake op het bouwland prijkte en kwamen wij langs Eversdijk voorbij de hofstede en fraaie buitenplaats van den Heer Mr. Saaymans Vader door den Willem-Anna polder naar de s'Gravenpolder, en verder langs rijke boomgaarden, volstaan de hooilanden of van best vee voorziene weilanden naar s'Heer Arendskerke. Intusschen had men ons gewezen op de fokhoeve van den Heer van den Bosch in den Wilhelminapolder, en zoo reden we door Goes derwaarts om er een kijkje te nemen. We zagen er 4 of 5 kolossale Engelsche stieren, alles volgens zeggen volbloed en kwamen juist op den melktijd aan de plaats waar dit geschiedde. De zetboer was zoo vriendelijk ons de rassen bestaande uit drie, aan te wijzen, Friesche, Noord-Hollandsche en Engelsche. De Friesche koeien waren minder dan dewelke men in de achterbuurten van Friesland fokt, terwijl we ons oordeel zullen opschorten omtrent de andere gehalten. We zagen de kalveren meest volbloed, bijna allen met spitse hooge staartbonk, zoodat deze inspectie ons alles behalve loonend voorkwam. We moeten er echter op wijzen, zooals we hiervoren te kennen gaven, dat we prachtige tweejarige ossen van den Heer van den Bosch en mede eigenaren op de hofstede bij den Heer Snijders zagen. 13

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1984 | | pagina 15