EVERSDIJK, PAROCHIE EN HEERLIJKHEID Fragmenten uit de geschiedenis van een vrijwel verdwenen nederzetting door G.J. Lepoeter "Hier was niet alleen bouwland, ingericht op winstgevende productie, maar tevens een park, lanen met prachtige bomen, zitjes met aardige uitzichten. Op het plein vóór het huis kwamen 's morgens en 's avonds veel boerenmensen langs die beleefd groetten, als ze mij zagen. En plotseling zou ik weer voor goed hier hebben willen wonen, in dit mooie Goese land, twintig minuten gaans van die prachtige Schelde, zó breed, dat je de overkant nauwelijks zien kondt en die altijd weer anders was naarmate het vloed was of eb. Een prachtland voor een schilder, zoals ik dikwijls ook had willen worden!" (de componist, pianist en schilder G.H.C. von Brucken Fock over Eversdijk, omstreeks 1890) (1). Komende vanaf Biezelinge stond vlak voor het centrum, rechts van de weg, de villa Eversdijk, in de 19de eeuw bewoond door de familie Saaymans Vader, later door de familie Pompe van Meerdervoort. Dit is de plaats die beschreven werd door G.H.G. von Brucken Fock. De opname dateert uit het eind van de vorige eeuw. Naamgeving en herkomst Als we duidelijk willen maken waaruit de naam "Eversdijk" is ontstaan, dan beseffen we tegelijkertijd dat we genoodzaakt zijn om de vermelding in een groot aantal schriftelijke bronnen aan de kaak te stellen. Voor zover we hebben nagegaan is het begonnen bij Smallegange. Smallegange zegt: "Het dorp van Eversdijck, van outs door een Heer uit het geslacht van Evere gesticht, dat sijn afkoomst had uit een jonger soon der graven van Evergem, welk graeffschap niet wijd van Gend na dese zijde gelegen is. De nakomelingen van deze edelen hebben nader hand den stamnaam van Eversdijck gevoert" (2). 57

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1984 | | pagina 59