Eversdijk volgens de eerste kadastra le kaart, opgemeten in 1823. Op de westelijke hoek van het kerkhof zien we op deze kaart de plaats van de toren. Hieruit is goed op te maken hoe de situering van de kerk geweest is. In het uiterste westen van de parochie lag het genucht Westdorp (18). Dit was een concen tratie van waarschijnlijk een tiental boerderijen en boerderijtjes, die ondertussen allemaal verdwenen zijn. Ter plaatse waren voor de verkaveling van enkele jaren geleden verschil lende percelen die aangeduid werden met de benaming "de hofstee" of "het hoefje". Ook werden hier nog regelmatig funderingsresten aangetroffen. Het patroon van de dorpsvorm is uiterst simpel. De kerk is gebouwd in de vork van twee samenkomende wegen. Het dorpscentrum wat daardoor is ontstaan is als het ware vanzelf voortgekomen uit de structuur van het omliggende landschap, 't Hooft noemt Eversdijk terecht als sprekend voorbeeld van deze ontstaanswijze van een dorpscentrum (19). Met het simpele verbindingsstraatje aan de noordkant van het kerkhof heeft men het centrum voltooid. Door de gebruikelijke bouwwijze van de kerk - de lengte-as in de oost-west rich ting - stonden kerk en toren op een vreemde wijze op het kerkhof. Dit is trouwens mede een duidelijk bewijs van de manier waarop het dorpscentrum is ontstaan. Zou er namelijk van enigerlei kunstmatige aanleg sprake geweest zijn, dan zou de ligging er zeker anders uitgezien hebben, met het kerkhof op een andere manier rondom de kerk. We kunnen voor het dorp Eversdijk moeilijk een bloeiperiode aangeven. Waarschijnlijk is het in de tijd vóór de reformatie enkele honderden jaren op een vrijwel gelijk niveau gebleven met een inwonertal van naar schatting hoogstens tweehonderd. Na de reformatie zal het geleidelijk aan teruggelopen zijn. Van der Aa zegt in 1843: "Deze heerlijkheid bevat het gehucht Eversdijk en eenige verstrooid liggende huizen, beslaat eene oppervlakte van 413 bund. 40 v.r. 13 v.ell., telt 14 h., bewoond door 17 huisgez., uitmakende eenen bevolking van 80 inw., die alleen hun bestaan vinden in den landbouw" (20). Daarna is er tot nu toe niet zoveel meer veranderd. Zonder de economische betekenis in twijfel te trekken moeten we constateren dat, zoals op vele andere plaatsen, ook in Eversdijk de uitgevoerde ruilverkaveling historisch en dan vooral op cultuurhistorisch terrein, grote schade heeft aangericht. Het beeld van het land schap is veranderd, veel van de oude karakteristieken bestaan niet meer, de toegangswegen zijn verbreed en ontdaan van hun charmes. Wat gebleven is, is het kerkhof met de directe omgeving. Gelukkig staat dit sedert een aantal jaren onder bescherming van de monumen tenwet met de omschrijving: "Kerkhof van voormalige parochie Eversdijk, ringvormige, door weg omgeven begraafplaats. Object van belang uit oogpunt van oudheidkundige en volkskundige waarde" (21). Het eigendomsrecht van het kerkhof berust bij de Hervormde gemeente Biezelinge en Eversdijk. 59

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1984 | | pagina 61