Kerk en toren Op de bekende 17de eeuwse gravure van het dorp Biezelinge zien we op de achtergrond kerk en toren van Eversdijk afgebeeld. Voor zover het te onderscheiden is, een éénbeukig kerkgebouw met een forse toren. Andere afbeeldingen van het gebouw hebben we nergens kunnen ontdekken. Volgens mededeling van Janse had het koor van de kerk een rechte sluiting (22). Vanaf het begin van de hervorming in deze omgeving - omstreeks 1580 - is het kerkge bouw niet meer gebruikt. Toch was omstreeks het midden van de 18de eeuw het gebouw kennelijk nog in een redelijke staat, want in de beschrijving van Zeeland van Isaak Tirion lezen we: "Een klein kwartier Uurs ten Zuidwesten van 't Dorp Biezelinge legt het Dorp Eversdijk. Dit is klein, doch heeft een mooi Kerkje met een dikken Tooren, waar in nog nooit door die van den Hervormden Godsdienst is gepredikt; waarschijnlijk omdat het Dorp, wegens zijne kleinheid en nabijheid aan Biezelinge, geen eigen Predikant behoeft" (23). Hoewel daarover geen gegevens bekend zijn, lijkt het waarschijnlijk dat de kerk door boeren uit de omgeving als opslagplaats gebruikt is gedurende de periode dat dit nog mogelijk was. Geleidelijk aan is de kerk, waaraan ongetwijfeld nooit meer enig onderhoud plaats vond, dermate bouwvallig geworden, dat deze in 1821 is ingestort en daarna ver der geheel gesloopt (24). De toren is afgebroken in 1840. Direct daarna is de haan van de toren geplaatst op het woonhuis van de boerderij Kloosterhof te Biezelinge, want Swalue schrijft al in 1843: "Op de hofstede Kloosterhof, staande op den grond van het voormalig klooster, zult gij thans eenen buitengewoon grooten haan zien prijken, maar denkt daarbij niet aan een symbool van dien vroegeren naam. Want het is de haan van den onlangs afgebroken toren van Eversdijk, dien de tegenwoordige bewoner gekocht en tot sieraad op zijne woning geplaatst heeft, maar daarbij thans door eene inscriptie dien oorsprong heeft aange duid" (25). Ook de voorlopige lijst der Nederlandse monumenten van geschiedenis en kunst uit 1922 maakt melding van deze torenhaan (26). Toen het oude woonhuis van de boerderij Kloos terhof in 1906 werd vervangen door een nieuw, werd ook op deze nieuwe woning de torenhaan weer geplaatst. Bij de verkoop van de boerderij door de familie de Roo een tiental jaren geleden, is de haan van het dak verwijderd en opgeslagen. Ondertussen is hiervoor nog geen passende bestemming gevonden. Het kerkhof van Eversdijk is in gebruik geweest tot eind 1947. Jac. Kloosterman Czn. is de laatste geweest die er in december van dat jaar zijn laatste rustplaats heeft gekregen. Kerkelijke geschiedenis In de bisschoppelijke oorkonde van 1247 wordt de kerk van Eversdijk voor het eerst ge noemd. Waarschijnlijk zal de stichting plaats gevonden hebben in het begin van de 13de eeuw. Oorspronkelijk was de kerk van Eversdijk een dochterkerk van de Westmonster te Middel burg. In 1266 werd bij de verdeling van de Westmonster tussen de Utrechtse abdij van Sint Paulus en de Middelburgse abdij, Eversdijk aan Sint Paulus toegewezen (27). De kerk van 's Gravenpolder is waarschijnlijk, gezien de aanspraken van de Sint Paulusabdij op de tienden in dit gebied, een dochterkerk van Eversdijk (28). Over de heilige, aan wie de kerk van Eversdijk gewijd was, tasten we in het duister. De inventaris van de kerkpatrocinia van H.J. Kok laat dit voor Eversdijk in het midden (29). Toch kunnen we met een vrij grote mate van waarschijnlijkheid stellen, dat deze kerk ge wijd geweest kan zijn aan St. Sebastiaan. We baseren deze veronderstelling op de naam van de klok in de toren van Eversdijk, die als opschrift droeg: "Sebastiaen ben ic ghegoten van Peter Waghevens te Mechelen binnen lof heb God uit rechter minnen. MCCCCCXXV" (1525) (30). 60

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1984 | | pagina 62