Voorts is te zien dat in het jaar 1574 het drukst werd vergaderd. In de volgende frequen tiecurve is een en ander nog wat overzichtelijker weergegeven. Frequentie van het aantal vergaderingen te Goes. 3. Enige posten voor verteer hebben betrekking op bijeenkomsten bij een particulier aan huis. Een bijzondere reden gaf hier dan aanleiding toe. Stormvloeden In 1570 waren twee hoge stormvloeden opgetreden, de eerste op 10 maart 1570 (10) en de tweede op 1 november 1570 (1 1). Deze laatste was de beruchte Allerheiligenvloed waarbij in Zeeland 3000 mensen de verdrinkingsdood vonden en het land van Saaftinge grotendeels ten onder ging. Zuid-Beveland stond in het oosten onder water tot aan de Zanddijk te Kruiningen. Ten spoedigste, al op 6 november 1570, werden namens Philips II, door Al va, drie commissarissen benoemd die in geheel Zeeland de ontstane schade moesten inventariseren en het herstel coördineren. Commissarissen De drie commissarissen waren de Heer van Wackene, Philibert van Serooskercke en Bruninck van Wijngaerden. De eerste was: "Capiteyn ende Superintendent van den lande ende graeffelijck scepene van Zeelandt"; de tweede: "Burchgrave van Zeelandt, Raet 's Conickx ende Zijne Majes- teyts rentmeester - ende dijckgrave - generael van Zeelandt Bewester Scelt"; en de derde was: "oock Raet 's Coninckx ende Zijnen rentmeester - ende dijckgrave - generael Beooster Scelt". In hun functie waren zij: "ghecommitteerde van wegen den Conincklijken Majesteyt bij opene brieven van date den 6en dach des maents novembris in djaer Ons Heeren 1500 ende 70, tot visitatie ende restauratie van de ghebroken dijcken ende ghei'nundeerde plaetsen des gheheelen landts van Zeelandt" (12). De commissarissen gingen bij hun bezoek aan Zuid-Beveland in 1571 samen met de dijk graaf en de gezworens en nog enkele anderen, de beschadigde dijken bezichtigen; daarna wilden zij bespreken welke maatregelen het best genomen konden worden. Het blijkt nu dat de heren bij Jacques de Cormet aan huis de zaken bespraken, gezien de hiervan aanwezige rekeningpost (13). 81

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1984 | | pagina 83