De kosten van de auditie daalden, zoals vermeld, tot een laagtepunt in voorjaar 1573, na het beleg van Goes. Door de moeilijke omstandigheden zullen minder personen dan gebruikelijk de vergadering hebben kunnen bezoeken, misschien konden ook niet alle autoriteiten aanwezig zijn. In ieder geval zal alles tot de uiterste soberheid zijn terugge bracht. Over deze vergadering van 1573 is geen apostille in het manuscript aanwezig, zodat er niets met zekerheid over valt te zeggen, zelfs de datum is onbekend; ook werd de rekening niet getekend. Het zou mogelijk zijn dat deze jaarrekening niet werd goedgekeurd; er komen vele uit gaven in voor, verband houdende met de strijd en de Spaanse bezetting, die als oneigen lijk aan de waterschapstaak moeten worden beschouwd (28). In de vergadering van voorjaar 1577 zal - mag men veronderstellen - bij velen een gevoel van opluchting hebben geheerst dat de Pacificatie van Gent was gesloten en de Satisfactie vrijwel voor elkaar was. Of de geestelijkheid dit ook zo voelde valt te bezien, doch in ieder geval was zij ter vergadering aanwezig, zoals blijkt uit de betreffende apostille. De hoge uitschieter in de kosten zou dan kunnen worden verklaard door aan te nemen dat men wat uitbundiger in zijn manier van doen was. Laat ons dit als te verontschuldigen beschouwen. Bron Archief waterschap Noord- en Zuid-Beveland, B.W.B.Y. nr. 864 (rekeningen 1571 t/m 1577). Bijlage Uit de manuscripten kan niet worden opgemaakt waar de vermelde herbergen waren ge legen. De Gemeentelijke archiefdienst van Goes beschikt evenwel over aanvullende gegevens. Herberg de Rijsel of Rijsele is Grote Markt 1. De Vier Heemskinderen aan de tegenover liggende zijde van de Grote Markt, in het midden (ZLM-kantoor). De Hulck was blijkens een mededeling uit 1585 gelegen "in de Wijngaardstraat in 't Zuideinde". Bergen lang volgens een vermelding uit 1590 aan de haven. De Gulden Helm volgens een vermelding uit 1675 in de Kerkstraat. 91

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1984 | | pagina 93