DE JOHANNIETER COMMANDERIJ VAN WEMELDINGE door J.A. Mol 't Klooster der Edele Jonkvrouwen te Wemeldingen gewassen tekening in Oostindische inkt, zonder naam (18e eeuw). 17,6/25 cm. Historisch-topografi- sche atlas van het Zeeuws Genootschap te Middelburg, Rijksarchief Middelburg, nr. 1657. Vermoede lijk berust de afbeelding geheel op fantasie. Inleiding Een zeshonderd meter ten zuiden van de kerk van Wemeldinge ligt de St-Janshoek. Het terrein ontleent zijn naam aan de bezittingen die de Johannieters of St-Jansheren, zoals ze in de Lage Landen ook wel werden genoemd, hier tot in de 17e eeuw hadden. Het perceel waarop ooit hun gebouwen gestaan hebben, staat nog bekend als St-Jansherenhof. Men vindt het even ten zuidoosten van het punt waar de huidige Blauwhuisweg de Wemelding- se Zandweg kruist. Het gehele bezitscomplex bestond uit een grote hoeve, een kapel en een aantal landerijen in de omgeving, en werd de commanderij van Wemeldinge genoemd. De geschiedenis van deze instelling is tot op heden vrij duister gebleven. De beschrijvingen van de Zeeuwse kroniek- en historieschrijvers zijn summier en bevatten daarbij de nodige onjuistheden. De belangrijkste fout schuilt wel hierin dat ze de commanderij als een klooster voorstellen. Zoals verderop zal blijken, is in Wemeldinge nooit een convent ge vestigd geweest in de zin van een gemeenschap van mannen of vrouwen die samen een van de wereld afgezonderd en aan God gewijd leven van gebed en verering leidden. Hoogstens zou men kunnen spreken van een kloosterdépendance. Mattheus Smallegange lijkt dit misverstand te hebben veroorzaakt. In zijn bekende Nieuwe Cronyk van Zeeland situeert hij in Wemeldinge een klooster van edele jonk vrouwen, waarvan hij overigens niet weet te vertellen tot welke orde het behoorde (1). Waar haalde hij dit klooster vandaan? Misschien had hij het Victorinnenklooster van Biezelinge voor ogen, of verwarde hij de commanderij met het Johannieter vrouwen- 35

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1984 | | pagina 37