Maar ondanks het sterke aandringen van Jan Willemssen is Marinus Laurissen niet enthousiast te krijgen. Hij weigert en zegt: "Morgen sal ick eens comen kijcken." Het kan best voor de hand hebben gelegen dat Marinus Laurissen zich sceptisch opstelde. Hij was immers duidelijk met een aantal zaken op de hoogte en kon misschien ook de kans op succes van de hele onderneming inschatten. Gelukkig waren een aantal anderen argelozer en bereid om zich te laten strikken, hoofdzakelijk onder het voorwensel dat er in het parochiehuis te Kapelle een feest maaltijd gehouden zou worden, waarvoor ze werden uitgenodigd (20). Uiterst vreemd overigens dat er niet direct zoveel achterdocht ontstond, dat men categorisch weigerde mee te gaan. Het is duidelijk dat zowel David Gillissen als Jan Willemssen voor de Wemeldingenaren vertrouwde figuren waren, die over voldoende overtuigingskracht beschikten. We lezen dat onder andere in de verklaring van Jan Mailliarts, die in opdracht van David Gillissen wordt opgetrommeld door Hendrick Hendrickssen: "Later in de avonstont door Hendrick Hendrickssen door ordre van David Gillissen, beyde mede parochianen van Wemeldinge is aengesocht geweest met haer te willen gaen naer Capelle om aldaer te foeyen, ende denselven Hendrick Hendrickssen gevraecht hebbende iss er geen wanraet, hij daerop seyde neen, want David Gillissen ende Jan Willemssen gaen mede." Toch zegt Jan Mailliarts onderweg naar Kapelle nog wel tegen Jan Willemssen: 't is wonder dat ghij nyet vrouger gewaerschout en hebt" (21). T' BOK3? 3CAPJEI.UE T' ZK.T,VK AJflfflXS Gravure van het dorp Kapelle met links op de voorgrond de herberg "de Swane", die sinds mensenheugenis als parochiehuis dienst deed. Boven de deur een uithangbord, waarop een zwaan stond afgebeeld. Links naast de deur een aanplakbord, bestemd voor de officiële aankondigingen van de overheid. Dit was de plaats waar de gesuggereerde maaltijd voor de mannen van Wemeldinge zou zijn. 13

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1985 | | pagina 15