Archeologisch onderzoek van de Duivelsberg ie kapeile, Zuid-Beveland. R.M. van Heeringen Inleiding. Van 13 tot 28 maart 1986 werd door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek in de persoon van de nieuw aantredend provinciaal archeoloog en provinciaal medewerker B. Oele een archeologisch onderzoek ingesteld naar de vliedberg die bekend staat onder de naam "Duivelsberg", gelegen op de zuidwestelijke hoek van de Coxstraat en de Noordstraat in Kapeile (afb. 1, nr. 1; kaart- blad 48F; coördinaten 055.52/390.05). De verkenning was noodzakelijk geworden door het in uit voering nemen door de gemeente Kapeile van net uitbreidingsplan "Eliwerve II". Aangezien de berg direkt aan de rand van de toekomstige bebouwing zou komen te liggen was het gewenst de exacte plaats van de eventueel aanwezige gracht rond de berg te bepalen zodat bij de aanleg van een groenstrook en wandelpad rekening kon worden gehouden met de cultuurhistorische en archeologi sche waarde van het terrein. Besloten werd ook het westelijk aan de berg grenzende terrein bij het onderzoek te betrekken omdat in de bouwvoor veel baksteenpuin aanwezig was. In het totaal kon een oppervlak van 2000 m2 worden onderzocht. In de berg zelf kon worden volstaan met het graven van twee proefsleuven als aanvulling op een eerdere verkenning (1). Het machinale graafwerk werd uitgevoerd door de firma W. de Jonge en Zonen uit 's Heer-Abtskerke, met het handwerk werd geholpen door H. Hendrikse uit Breskens, De kosten van het onderzoek werden voor de helft gedragen door de gemeente Kapeile. De andere helft werd bekostigd uit het provinciale fonds voor archeologisch noodonderzoek. Afb. 1 Geologische kaart van een deel van Zuid-Beveland weergevend de toestand omstreeks 1200. Geologie naar Van Rummelen 1978. Legenda: 1 Afzettingen van Duinkerke II, dekafzettingen; 2 Afzettingen van Duinkerke II, geulafzettingen; 3 Afzettingen van Duinkerke lila; 4 Afzettingen van Duinkerke Illb (na 1200); 5 vlucht-/kasteelberg bestaand; 6 vlucht-/kasteelberg verdwe nen. Schaal 1 150.000. Tekening R.M. van Heeringen. 117

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1986 | | pagina 119