DE VERVLOEKTE DAM 2e Bataljon van het 1019e Regiment Infanterie, onderdeel van de 70e „Wittebrood" Divisie onder commando van de Luitenant-Generaal W. Daser. Deze divisie was hoofdzakelijk samengesteld uit maagpatienten, die aan het Oostfront hadden gestreden (Een geharde Ruslandveteraan met een opspelende maagzweer was gevaarlijker dan 5 SS'ers). Verschillende Artillerieregimenten. Restanten van pantserformaties die vanuit Brabant waren teruggetrokken. Noten 1. DSO Bar: Distinguished Service Order met versiering welke aantoont dat deze onderscheiding twee maal werd verleend. Equivalent aan de Nederlandse Bronzen Leeuw Decoratie, welke onmiddellijk volgt op de Militaire Willems-Orde. Gene raal Whitaker kreeg zijn eerste „Immediate DSO" voor zijn aandeel in de proefinvasie bij Dieppe in 1942 en de tweede voor zijn gedrag tijdens de zware gevechten om de Brabantse Zuidwesthoek, waaraan hij deelnam als Commandant van The Royal Hamilton Light Infantry, waarmee hij o.a. Woensdrecht definitief wist te veroveren. Whitaker vocht ook op Zuid- Beveland. Na Heinkenszand te hebben bereikt, keerde zijn 4e Infanterie Brigade terug naar België. 2. Vertaler had het genoegen Generaal Whitaker en zijn vrouw Shelagh te assisteren als tolk, vertaler en gids bij hun research- werk voor hun boek „Tug of War" in Zuid-Beveland en Walcheren. Dit boek had een enorm succes in Canada en de Vere nigde Staten, waar het inmiddels een vijfde herdruk beleeft. Het is inmiddels bij Souvenir Press in Engeland verschenen onder de titel „Battle for the Scheldt" en zal voorjaar 1986 in Nederlandse vertaling worden uitgegeven door Hollandia Pers te Baarn. Whitaker was enige keren Chef d'Equipe van de Canadese afvaardiging naar de Olympische Spelen en in zijn jonge jaren een bekend rugbyspeler en ijshockeycrack. De auteur bij het Franse monument op de Sloedam, opgericht ter nagedachtenis aan de gesneuvelde Fransen in mei 1940. Foto door de vertaler, mei 1985. 19

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1986 | | pagina 21