VOLKSHUISVESTING IN GOES, 1860-1940 zijn" mochten niet baten. Op 1 januari 1924 was haar liquidatie een feit (16). De beide bouwplannen waren inmiddels grotendeels verwezenlijkt. In II stonden vrijwel uitsluitend woningwetwoningen; in Bouwplan I was het oostelijk deel vrijwel geheel door Nieuw Goes volgebouwd, terwijl in de straten in de richting van het Jacob Valckeplein particuliere woningen verrezen. Ruim 400 gezinnen vonden een onderkomen in de nieuwe eengezinswoningen (17). Ofschoon de woningbouwverenigingen tot doel hadden de bouw van arbeiderswoningen te stimuleren - De Middenstandswoning uitgezonderd-, gaf de werkelijkheid een ander beeld te zien. De woningen voldeden in alle opzichten aan de van overheidswege gestelde eisen aan arbeiderswoningen: ze bevatten 2 a 3 slaapkamers, een woonvertrek met bijbehorende voorkamer, een keuken en een afgescheiden toilet (18). Ze werden in blokken van twee tot maximaal acht gebouwd. Nieuw Goes berekende aan huur een bedrag variërend van 3,50 tot 4,50 per week (19), terwijl de woningen van Algemeen Belang, Ons Streven en St-Willibrordus 4,50 tot 6,— opbrachten (20). De huurprijs van De Middenstandswoning lag daarentegen beduidend hoger: 10,— a 13,— per week (21). Prima arbeiderswoningen aan de rand van de stad, gelegen in een omgeving die rijkelijk was voorzien van plantsoenen, tuintjes, een enkele speelplaats en brede straten (22). Er was slechts één probleem: het waren geen arbeiders die de nieuwe woningen betrokken: zij konden de huur niet opbrengen. Nog tijdens de oorlog was door de regering besloten, dat het huurbedrag 1/6 a 1/7 deel van het inkomen moest bedragen (23). En wie verdiende als gewoon werkman 35,— in de week? Het was dan ook niet verwonderlijk dat voornamelijk mensen uit de middenklasse - ambtenaren, onderwijzers, vertegenwoordigers en kantoorpersoneel - de nieuwe woningen huurden. Bijna allen onder hen verdienden een inkomen tussen de 1.000,— en 2.000,per jaar (24). De meeste arbeiders bleven voorlopig waar ze zaten: in de vele bouw- De Schengestraat, links de Hinckelingestraat. Links een huizencomplex van „Nieuw Goes", rechts woningen van „Algemeen Belang". Ook hier ziet men: betrekkelijk brede straten, beplanting en een winkel, die in de materiële behoeften van de buurt bewoners moest voorzien. 35

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1986 | | pagina 37