GERARD VAN DER WAL Zijn Middelburgse tijd (1877-1916) Aan het eind van de zeventigerjaren ontstond er te Middelburg een los samenhangende groep links liberalen (32). In Middelburg gevestigd sloot De Witt Hamer zich aan bij de liberale kiesvereniging De Grondwet; in oktober 1880 werd deze vereniging opgeheven (33). Michiel Jacq. was lid van de commissie die het reglement opstelde, hetgeen in 1879 plaats vond. Deze kiesvereniging ging op in een centrale organisatie. Hierin ontmoette hij de vooraanstaande Zeeuwse liberalen mr. E. Fokker en mr. W.A. van Hoek. We vinden De Witt Hamer later terug als lid van de kiesvereni ging Eendracht Maakt Macht, afdeling van de Liberale Unie te Middelburg, die over zou gaan naar de Vrijzinnige Democratische Bond (34). In zijn Middelburgse tijd was De Witt Hamer ook actief op sociaal gebied; zo richtte hij in 1894 samen met onder andere H. Snijders, F.M. Wibaut (aan wie aparte paragrafen worden besteed in hun relatie tot De Witt Hamer), en jhr. mr. L. Schorer Ons Huis op. Dit was een gebouw waar arbeiders bijeen konden komen om zich te ontwikkelen en te verpozen, onder meer met lezingen, cursussen, discussies en ontspannende bezigheden (35). In 1903 werd hij voorzitter van de raad van commissarissen van de N.V. Middelburgsche Courant, wat hij zou blijven tot en met 1923. In 1906 was hij betrokken bij de oprichting van de Stoomtram Walcheren, waarvan hij tevens voorzitter werd. Andere activiteiten waren: oprichter van de Vere niging Kindervoeding, lid van de Voogdijraad, adviseur van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland (36) en commissaris bij de Vitrite Works te Middelburg (37). Een activiteit die genoemd moet worden naast de al behandelde was zijn deelnemen aan het comité Honger en Schrik in 1893. Dit comité stelde zich ten doel om de gezinnen in Friesland die na stakingen en hard ingrijpen van politie en leger geen inkomen meer hadden en honger leden, te helpen. De Witt Hamer nam zitting in het landelijk comité; andere bekenden die hij daar tegen kwam waren J.C. van Marken, prof. mr. B.H. Pekelharing, F.M. Wibaut, P.L. Tak, mr. M.W.F. Treub en R. van Zinderen Bakker. Naast zijn genoemde contacten in de formele radicaal-liberale kring te Middelburg, waren er tijdens zijn periode in die stad een aantal belangwekkende personen, die hij ontmoet zal hebben, of door wie hij in ieder geval vanwege hun activiteiten en hun gezamen lijke vrienden beïnvloed zal zijn. Vermelding verdienen de al genoemde Tak, F.P. Oudens, C. Cornelissen, J.K. van der Veer en mr. G.W. Sannes. Zijn zakelijk en persoonlijk leven mag in Middelburg gelukkig genoemd worden. Na zijn vestiging als advocaat in Middelburg specialiseerde hij zich in het internationaal recht en het scheepvaart recht. De Witt Hamer genoot tevens een grote reputatie als pleiter. In 1897 werd hij eerst waar nemend rijksadvocaat en later rijksadvocaat in Zeeland, en tevens deken van de orde van advocaten in Middelburg. In 1916 werd hij ambtloos burger en verhuisde hij naar Den Haag. Op het persoonlijke vlak huwde hij in 1884 of 1885 (zie Bybau en Meertens) met Hendrika Johanna Overman (1853-1928), dochter van dominee B.A. Overman uit Heinkenszand. Ze kregen een dochter P.J. de Witt Hamer (1886-1958), die later trouwde met de burgemeester van Vlissingen P.C. Callenfels (1886-1968). Zijn Haagse tijd, 1916-1925 In Den Haag schreef hij nog een artikel en hield het commissariaat van de Middelburgsche Courant aan. In 1923 begon de scherpzinnige erudiet tekenen van dementie te vertonen. Zijn laatste twee levensjaren waren een langzame geestelijke en lichamelijke aftakeling, hetgeen voor zijn vrienden, familie en omgeving zwaar te dragen moet zijn geweest (38). M.J. de Witt Hamer overleed op 8 december 1925. Zijn crematie werd door onder andere Wibaut 76

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1986 | | pagina 78