GERARD VAN DER WAL moderne landbouwers, waren liberaal, we noe men C. Pilaar, J.A.A. Fransen van de Putte, D. Verhagen, G.H. Kakebeeke, Mr. M.P. Blaau- been, Mr. J.H. de Laat de Kanter en C.C. v.d. Bosch. Als we kijken naar de politieke samen stelling moeten we constateren dat de stad Goes een liberale enclave vormde in het conservatieve Beveland. Ook de statenleden en de Zeeuwse kamerleden waren overwegend conservatief. In de andere gemeenten hadden de Goese families invloed, de economische invloed is reeds beschreven maar ook de politieke invloed was navenant groot. Door levering van burge meesters, secretarissen, gemeentelijke ontvan gers en administratieve functionarissen kreeg deze invloed concreet gestalte (60). Vanzelf sprekend waren de functies en de inkomsten bij de waterschappen en polderbesturen onder de families. Fransen van de Putte, Kakebeeke, Blaaubeen, De Witt Hamer, De Laat de Kanter, Van de Bosch, De Fouw en Lenshoek verdeeld. Ook de rechtspraak was in handen van de oligarchie (61) evenzo het repressieapparaat, zoals de politie en de schutterij (62). Eigenlijk overbodig om te vermelden dat het kerkelijk en sociaal- cultureel leven gedomineerd werd door de bovenlaag van Goes. Deze oligarchie in Goes werd streng in stand gehouden, er werd uitsluitend gehuwd tussen de regentengeslachten. Mr. C. de Witt Hamer, 1813-1875. Advocaat en procureur te Goes. Foto Gemeentearchief Goes. Politiek 1870-1880 De periode 1870-1880 laat nogal wat veranderin gen zien, zowel in de personele sfeer als in de politieke samenstelling (63). Wat de personele veranderingen betrof, de gemeentesecretaris H.C. Pilaar werd in 1869 vervangen door de zeer kundige H.G. Hartman, gemeenteontvanger werd Z.D. v.d. Bilt La Motthe. De liberalen ver loren de burgemeester Mr. M.P. Blaaubeen, die in 1879 stierf, maar deze werd opgevolgd door een andere liberaal Mr. J.G. De Witt Hamer, reeds lid en wethouder sinds 1873. Andere pro minente vertegenwoordigers der liberale stro ming waren G.H. Kakebeeke (tot 1876), J.M. Kakebeeke (1868-1874), nieuw arrivé Jhr. M.J. de Marees van Swinderen, lid sinds 1873 en sinds 1880 wethouder. Dr. C.A. v. Renterghem (1868- 1880), Mr. J.A. v. Hoek en C.A. Massee. (Deze werd lid in 1879). De conservatieven hadden hun Mr. M.P. Blaaubeen, 1798-1879, Advocaat en burgemeester v. Goes. Foto Gemeentearchief Goes. /Vs1 80

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1986 | | pagina 82