GERARD VAN DER WAL Intussen had De Witt Hamer actie ondernomen om zijn geesteskind te redden van de dreigende ondergang. Hij had daartoe op de bestuursverga dering van de Vereniging van Volksbelangen van 8 juni 1871 een voorstel ingediend. Dit voorstel behelsde het opzetten van een vennootschap tot het bouwen van arbeiderswoningen; dit voorstel werd aangenomen (70). Door de beide verenigin gen, de Goese arbeidersvereniging en de Vereni ging voor Volksbelangen, werd een commissie gevormd, die geheel bemand werd door de links- liberale intellectuelen uit de Vereniging van Volksbelangen. In deze commissie hadden zitting Mr. M.J. de Witt Hamer, Mr. J.A. v. Hoek en J.M. Kakebeeke (71). Onderwijl werden de gewijzigde statuten van de arbeidersvereniging goedgekeurd en werd haar naam Coöperatieve Arbeidersvereniging Help U Zelve, door en voor arbeiders (72). In augustus 1871 werd er in de Vereniging van Volksbelangen een tweede com missie gevormd, die als taak meekreeg een uit gewerkt, gedetailleerd plan te presenteren inzake de statuten ener vennootschap tot het bouwen van arbeiderswoningen (73). In januari 1872 besloot de Vereniging van Volksbelangen de woningen te bouwen voor een huur van 1,25, tevens mensen aan te zoeken die dat konden betalen en mini maal 15 arbeiderswoningen te bouwen (74). In maart 1872 liet men een drietal aannemers plannen uitwerken voor de bouw van een 20-tal woningen (75). De drie firma's leverden hun offertes in, nl. Firma de Beste 600,— per woning, Firma V.d.Weert 840,— per woning, en V.d. Wisse 900,per woning. De commissie oordeelde dat V.d. Weert kwalitatief de beste offerte had uit gebracht, deze benaderde het dichtst de doelstelling van de commissie (76). Daarna vond er druk overleg plaats tussen de Vereniging van Volksbelangen enerzijds en Help U Zelve anderzijds; dit resulteerde op 5 april 1872 in de aanbesteding van vier woningen (77). De eerste steenlegging vond plaats op 28 mei 1872 door G.H. Kakebeeke, wethouder van Goes (78). Hierna was De Witt Hamer samen met Mr. J.H. de Laat de Kanter en Mr. J.M. Liebert nog betrokken bij het vaststel len der concept acte van de vennootschap (79). In 1877 bij het tienjarig bestaan van de coöperatieve bouwvereniging werd De Witt Hamer speciaal dank gebracht voor zijn adviezen en activiteiten. De vereniging telde toen 76 leden, had 8.390,39 aan gelden ontvangen, waarvan 3.582,07'/2 uitgeleende aandelen, en een 8-tal woningen gesticht (80). Departement Goes van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Op 22 november 1866 werd Mr. M.J. de Witt Hamer aangenomen als lid (81); weldra zou hij een vooraanstaande rol spelen met name met voorstellen op sociaal gebied. Een der eerste activiteiten van De Witt Hamer was te komen tot een volksbibliotheek. Zowel vanuit het Nut als vanuit de Vereniging van Volksbelangen werd dit initiatief ondersteund. Op 7 October 1868 vond de opening reeds plaats (82). In 1870 moest door de toestand van de bibliotheek een commissie ingesteld worden ter restauratie van de bibliotheek, waarvan ook De Witt Hamer deel uitmaakte (83). J.M. Kakebeeke, 1839-1910. Wethouder van Goes. Foto Gemeentearchief Goes. 82

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1986 | | pagina 84