MR. M.J. DE WITT HAMER. SOCIAAL. RADICAAL EN LIBERAAL. BOUWSTENEN VOOR EEN BIOGRAFIE 1870 gevoerd door Mr. M.J. de Witt Hamer, hoofdredacteur, Dr. R.A.S. Piccardt, E. Huizenga, die reeds in October bedankte, T.H. de Beer (sinds October 1870) en C. Risseeuw redactie secretaris, die in maart 1871 stopte. Vervolgens J.F. v.d. Putte (sinds maart 1871) en Jhr. M.J. de Marees van Swinderen, sinds maart 1872 (110). Abrahamse noemde nog Dr. A.W. v. Campen en Dr. H. Japikse, mij is uit het archief hiervan niets gebleken. Hij maakte ook melding dat boven genoemde redacteuren het redacteurschap voerden tot 1877; dit is onjuist. Alleen De Witt Hamer bleef het hoofdredacteurschap voeren. Op de algemene bestuursvergadering van 11 december 1873 behandelde het bestuur een voorstel van de redactie van het Volksblad. De redactie had kenbaar gemaakt te willen aftreden omdat het werk te zwaar werd. Om toch het voortbestaan te garanderen stelde zij voor van het Volksblad een landelijk blad te maken; een verzoek hiertoe hadden zij ont vangen van de Coöperatieve Commissie in Nederland (111). Het bestuur besloot te fuseren en een nieuwe redactie werd gevormd nl. Mr. M.J. de Witt Hamer, Mr. H. Goeman Borgesius, Mr. A. Kerdijk, Prof. Mr. B.H. Pekelharing en Mr. H. ter Haar. Voor de geschiedenis van dit blad verwijs ik U naar de paragraaf over de activiteiten van De Witt Hamer in de Coöperatieve Bewe ging in Nederland. In 1870 vond tevens de oprichting plaats, op initiatief van de Vereniging van Volksbelangen, van een Vredebond, dit naar aanleiding van de Frans-Duitse oorlog. Op deze bond zullen we in een aparte paragraaf nader ingaan, omdat De Witt Hamer een belangrijke rol speelde in deze bond. Verder is te noemen het initiatief dat genomen werd om te komen tot een NV. die arbeiderswoningen moest bouwen (1871). Dit aspect is verder uitgewerkt in de paragraaf over de bouwvereniging Help U Zelve. De voorstellen om een volksgaarkeuken (1871) en een bureau voor dienstverschaffmg op te richten (1872) hadden geen resultaat. Wel gerealiseerd werd een comité dat de arbeiders adviseerde bij het emigreren (112). In datzelfde jaar (1872) werd er door de vereni ging een cursus staathuishoudkunde voor dames gegeven; docent (uiteraard): Mr. M.J. de Witt Hamer (113). Vervolgens werd er in 1874 een comité opgericht ter bevordering van volksgym- nastiek (114), dit ging in 1877 ter ziele. Mr. M.J. de Witt Hamer is tien jaar lid van het algemeen bestuur geweest, onder meer secretaris (1867-1870) en vice-voorzitter (1875-1877). Een tweetal initiatieven willen we thans nader belichten, omdat met name De Witt Hamer hierin een belangrijk aandeel had, nl. de Goesche Vredebond en de Coöperatieve Voorschotvereniging en Spaarbank. De Goesche Vredebond Abrahamse liet vanuit de Vereniging van Volksbelangen de Goesche Vredebond ontstaan, hij dateerde deze in 1871 (115). Deze datum is incorrect; zowel de Goesche Courant als Kamphuis in zijn studie over Het Algemene Nederlandse Vredebond 1871-1901, getuigen van andere feiten (116). In de notulen van 8 september 1870 van de Vereniging van Volksbelangen werd een voorstel behandeld van Mr. M.J. de Witt Hamer. Het voorstel behelsde de oprichting van een Vredebond, dit naar aanleiding van de Frans-Duitse oorlog in 1870. Besloten werd een commissie te installeren waarin de oprichting werd voorbereid (117). Op 13 september werd er een bijeenkomst voor vrede belegd in het slot Oostende, aldaar werd besloten tot oprichting van een Vredebond (118). Op 23 september werd een tweede vergadering gehouden, de bond telde toen al 125 leden, een bestuur werd gevormd en de statuten en huishoudelijk reglement vastgesteld (119). Dr. A.P. Fokker werd gekozen als afgevaardigde naar het hoofdbestuur van de Vredebond (120). De bond ontplooide zijn eerste activiteiten; zo richtte zij een adres aan koning Willem III om het recht van oorlogsver klaring over te dragen aan de staten-generaal (121) en werden in november van dat jaar lezingen 85

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1986 | | pagina 87