MR. M.J. DE WITT HAMER. SOCIAAL. RADICAAL EN LIBERAAL. BOUWSTENEN VOOR EEN BIOGRAFIE In de tachtiger jaren bekoelde de relatie tussen beiden vooral toen Goeman Borgesius woordvoerder en later voorzitter werd van de Liberale Unie en De Witt Hamer koos voor de links-liberalen. Hun gezamenlijke activiteiten in het blad De Coöperatie, Volksblad is reeds in een eerdere paragraaf belicht. B H. Heldt, 1841-1914. Oprichter van het Algemeen Nederlandsch Werklieden Verbond. Uit De Socialen zijn in aantocht, M. Schouten. B.H. Heldt, de liberale vakbondsman ontmoette hij evenzo in 1870 in het comité ter bespreking der Sociale Quaestie. Een jaar later richtte Heldt c.s. het ANWV op. Deze bond was de coöpera tieve gedachte ten zeerste toegedaan; het feit dat hun voorzitter, Heldt zelf, ook liberaal gezind was, zal hier debet aan geweest zijn. In ieder geval organiseerde het ANWV een tweetal con gressen om de coöperatieve beweging te stimu leren. Naast in al eerder genoemde activiteiten, zoals de Cooöperatieve Commissie en het Comité van algemeen Stem- en Kiesrecht ontmoetten de beide pacifisten elkaar in de Algemene Neder landse Vredesbond, waarin zij alle twee actief waren (141). De contacten tussen beide liberalen liepen in ieder geval van 1870 tot 1900. Heldt zou zich in 1881 nog actief bemoeien met de opko mende arbeidersbeweging in Goes, toen hij voor de pas opgerichte werkliedenvereniging Eigen Hulp (1880) een lezing hield. Hij trachtte de ver eniging over te laten gaan naar het ANWVdoor de bemoeienissen van de plaatselijke werkgevers werd dat verijdeld (142). Ook ontmoette hij in het comité Prof. Mr. B.H. Pekelharing. Van 1870 tot 1895 liepen de wegen van deze twee links-liberalen parallel. Ze ijverden voor algemeen stem- en kiesrecht, de coöpera tieve beweging en de sociale kwestie. Zij vervulden samen een redacteurschap, bleven buiten het parlementaire circuit, en zouden zich later ontpoppen als links-liberalen. Beiden oefenden indirect een grote invloed uit op de liberale voormannen, evenzo op de voortrekkers der arbeidsbeweging. Ook traden zij vaak samen op als sprekers voor verenigingen in het gehele land. Het moet en kan niet anders of de beide mannen hadden vriendschappelijke betrekkingen, in ieder geval is er sprake van een verregaande symbiose. Of ze ook op latere leeftijd met elkaar omgingen is mij niet bekend. Tijdens z'n Goese tijd ontmoette De Witt Hamer in 1875 Multatuli te Goes (143). Dit bleek het begin te zijn van een langdurige vriendschap tussen beiden (144). De veel oudere Douwes Dekkers had door zijn geschriften, zoals Max Havelaar (1860), Ideeën (1862), Minnebrieven (1861) en Millioenstudieën (1870), de jonge advocaat beïnvloed. Multatuli logeerde regelmatig bij De Witt Hamer onder meer in 1878 (145). Op 1 en 2 maart zou Multatuli spreekbeurten houden in Middelburg en Goes.Hij vierde zijn verjaardag, 2 maart bij De Witt Hamer, waar hij vele gesprek ken voerde met De Witt Hamer, F.M. Wibaut en H.L.F. Pissuisse. In 1882 organiseerden een 70-tal Nederlanders een oproep om kapitaal bijeen te brengen teneinde Multatuli's oude dag 89

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1986 | | pagina 91