A P. DE KLERK Wanneer de ambachtsheer van Noordwelle verzoekt de kerken van Zuidwelle en Ellemeet (verder) af te breken, teneinde het vrijkomend materiaal (of de opbrengst ervan) te gebruiken voor herstel van de kerk van Noordwelle, staan gecommitteerde raden hem dit maar gedeeltelijk toe. De kerk van Ellemeet mag (vooralsnog) niet worden afgebroken (90). In of kort voor 1585 wordt tenminste een hondert negen duyst Zeeuwschen steen, afkomstig van de verwoeste kerk van Zanddijk, gebruikt voor het Oranjebolwerk in Veere (91). Op verzoek van Brouwershaven mag deze stad afbraakmateriaal van de kerk van Kapelle (dat isLooperskapelle) gebruiken tottet opmaken van seker gasthuys (92). De Staten staan in 1590 toe dat de ruïnen van de Kercken van NyeuwerkerckeDuvendyck, Brydorp ende Cappelle door de inwoners van deze parochies afgebroken worden. Dit materiaal mag uit sluitend dienen voor de fortificaties van Brouwershaven (93). Het jaar daarop, wanneer de stad nog materiaal nodig heeft voor enige poorten, laat zij het oog vallen op de verwoeste kerk van Westenschouwende Staten weigeren dan evenwel afbraak (94). De inwoners van Schakerloo vragen rond 1590 toestemming voor de herbouw van hun kerk en het beroepen van een predikant. Gecommitteerde raden weigeren goedkeuring, en vinden dat de indieners van het verzoek zich voortaan moeten behelpen metten kerckendienst binnen der stadt van der Tholen. Voor het eveneens op het eiland Tholen gelegen Westkerke ziet de overheid blijkbaar (nog) wel perspectief, gelet op de uitgaven ten behoeve van onderhoud der kerk (95). T SEIVE AOTSEX-S Het dorp Waarde, het zelve anders. Kopergravure zonder naam en jaartal, uit: W.A. Bachiene, Geographie of aardrijks beschrijving, 5 delen. Utrecht 1773. 98

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1987 | | pagina 100