A. P. BUIJS Het gemiddelde dagloon van een vakman rekent Van Deursen op 14 stuivers omstreeks 1600 en 20 stuivers omstreeks 1650. Het dagloon van ongeschoolden schommelde rond 10 stuivers. Dit betekent niet, dat het gemiddelde weekloon van een vakman 84, respektievelijk 120 stuivers en van een los werkman 60 stuivers bedroeg. Er was door ziekte, seizoensinvloeden en werkloosheid nogal wat uitval, zodat het redelijk is een korting van 10% te berekenen. Het gemiddelde loon wordt dan Vaklieden losse arbeiders omstreeks 1600 76 stuivers 54 stuivers omstreeks 1650 108 stuivers 54 stuivers We mogen concluderen, al zeggen gemiddelden lang niet alles, dat ongeschoolden al gauw in de problemen kwamen, waardoor vrouw en kinderen moesten proberen wat bij te verdienen. Vak lieden hadden het beter, al kon een gildemeester in veel gevallen geen knecht betalen. De overheid trachtte de moeilijkheden wat te verlichten door prijsbeschikkingen voor brood af te kondigen, om de armen in staat te stellen dit belangrijke voedsel te kunnen kopen. De stedelijke overheid wilde prijsopdrijving door speculatie tijdens duurteperioden tegengaan. Men poogde door controle de prijs zo goed mogelijk in de hand te houden. Een bijkomend aspect was dat men met broodzetting van de belangrijkste levensmiddelen de loonontwikkeling kon beheersen, want tussen lonen en graanprijzen bestond in hoge mate een correlatief verband. Over deze prijszetting verscheen in 1663 het ,,Paste-boeck van den broodedoor de Goese rekenmeester Cornelis Franssen Eversdijck. Cornelis Franssen Eversdijck (1586-1666) De familienaam is ontleend aan de heerlijkheid Eversdijk, gelegen nabij Biezelinge op Zuid- Beveland. In het familiewapen komt een wild zwijn, een ever, voor; ook een leeuw, maar die is waarschijnlijk te danken aan een verbintenis door huwelijk met het geslacht Heenvliet. De familie Eversdijck heeft een grote rol gespeeld in het bestuur van de stad Goes in de 17de en 18de eeuw. Cornelis Franssen kon dus herenbrood eten, zonder voor Wittebroodskind door te gaan. Hij werd op 20 mei 1586 te Goes geboren als oudste zoon van Fran?ois Dignussen Eversdijck, schepen van Goes, en Neeltje Smallegange. Hij behoorde tot de protestantse tak van de familie, later zou hij kerkmeester worden. Van zijn jeugd is weinig bekend. Hij kreeg een van de beste opleidingen in Zeeland. In 1599 ging hij naar school in Middelburg. Daar werd hij in de wiskunde onderwezen door een toen bekend rekenmeester, Johan Coutereels. Hij moet een goede leerling geweest zijn, want later kreeg hij het verzoek, een herdruk van Coutereels' boek Arithmetica te verzorgen. In 1607, op 26 mei, trouwde Cornelis met Tanneken Mannee, wier vader stadsrentmeester van Goes was. In 1609 begon Eversdijck aan zijn loopbaan in het bestuur van de stad Goes als stads rentmeester. Hij was vele jaren schepen en werd in 1635 door Goes afgevaardigd naar de Reken kamer van Zeeland, die te Middelburg gevestigd was. 30 jaar lang bekleedde hij het ambt van Rekenmeester namens de stad Goes. Op 19 december 1666 overleed hij te Middelburg en op 27 december werd hij te Goes begraven. 76

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1987 | | pagina 78