A.P. BUIJS Eversdijck schreef verschillende boeken: Tractaat van de Wijnroeden, Middelburg 1613, herdruk 1618; Pachttafelen, Middelburg 1649, herdruk Goes 1668; Tafelen van Interest, Middelburg 1652, herdruk 1663; Tafelen van Wannematen, Middelburg 1655; Paste-boeck van den Broode, Middelburg 1663. Hij leverde bijdragen aan de Kroniek van Boxhorn, dus ook aan die van Smallegange, en, zoals reeds vermeld, aan de Arithmetica van Coutereels. In verscheidene wetenschappelijke werken zijn tabellen van Eversdijck opgenomen. In het archief van de gemeente Goes bevinden zich enkele handschriften van de rekenmeester, onder andere zijn ,,Claddebouck in de Arithmetica en Geometriedat allerlei berekeningen bevat, ook over de broodprijs. Zijn neef Willem schilderde een portret van hem, dat als voorbeeld diende voor een ets van Houbraken, waarbij De la Rue dichtte „Dit agtbaar Wezen, naar het leven juist gelijk weleer gemaald door het penseel van Eversdijk Nu, door Houbrakens hand, zoo keurelijk van trekken in 't koper hier gebragt, vertoont ons het gelaat van Zeelands Archimeed, wiens Werk zijn Stad en Staat ten oorbaar was en steeds tot nut en eer zal strekken" De voor-geschiedenis van het Paste-boeck Om het vervolg goed te kunnen begrijpen, moeten we eerst iets meedelen over de in de 17de eeuw gebruikte munten, maten en gewichten. En dat waren er nogal wat! De munten: 1 pond vlaams 20 schellingen 1 schelling =12 denaren of groten 1 denaar 24 mijten 2 denaren 1 stuiver De gewichten: 1 pond 16 oneen 1 once 2 lood 1 lood 8 cleyn 1 pond Goes gewicht 437 gram Graan werd verkocht per inhoudsmaat 1 zak Goese maat 79,8 liter V-2 Goese zak heette een achel of achtendeel. In het Claddebouck, dat gelet op de datering van enkele artikelen, geschreven is tussen 1619 en 1627, komen verschillende artikelen over de broodprijs voor. Eversdijck vermeldt eerst de prijs- beschikking voor brood uit ,,seker cleyn bouexken sonder tytel berustende ter griffie der Stadt Goes". In dit boekje staat de volgende tabel: 78

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1987 | | pagina 80