de gehele kerkinrichting veranderd: alle banken, met uitzondering van die op de galerij, werden vernieuwd. Tevens werden de stoelen door vaste banken vervangen. De indeling werd toen zoals op afbeelding 64 is weergegeven en niet meer zou wijzigen. (24) De bankenindeling op de galerij werd in 1917 niet veranderd. De nieuwe banken terzijde van de tuin hadden twee keer zoveel zitplaatsen als de oude, terwijl daarachter nog een even groot bocht werd bijgemaakt. Op afbeel ding 65. een uitvergroting van afbeelding 55, zijn die banken ter linkerzijde van de preekstoel te zien; die aan de andere kant zijn identiek. Ambachtsherenbank Aanvankelijk was er geen vaste bank voor de ambachtsheren. Pas in 1742 besloten dezen: ,,Een ambagtsheeren bogt in de kerke van Ovezand te maken. En mede in die van 's-Heerenhoek, waervan Caboort een teykeninge sal maken." (25) Ook hiervan geldt dat van de uitvoering niets bekend is, zelfs niet de plaats waar de bank stond. In de kerkvoogdijnotulen van 1876 is een keer sprake van ,,de zoogenaamde schepenbank en het hooge bogt", (26) in 1878 van ,,de zooge naamde schepens bank en het ambachtsheerenbocht." (27) De ambachtsherenbank werd dus ook wel ..het hooge bocht" genoemd, waaruit af te leiden valt dat ook in 's-Heerenhoek de algemene regel werd gevolgd dat het burgerlijk bestuur niet alleen Afbeelding 63. Indeling van de kerk vóór de restauratie in 1917. Afbeelding 64. Indeling van de kerk na de restauratie in 1917. 108

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 110