Vrij kort na de restauratie van 1917 kwamen er al weer klachten over de slechte toestand van de kerk. Hoewel dit nergens met zoveel woorden wordt geuit, kwamen deze klachten voornamelijk van de kant van de 's-Heerenhoekse lidmaten, die zich min of meer achtergesteld voelden bij Nieuwdorp, nu daar sedert 1918 de nieuwe kerk in gebruik was en ook het kerkelijk leven zich steeds meer naar dat dorp verplaatste. In de vergadering van de kerkeraad op 20 september 1923 stelde de 's-Heerenhoekse ouderling Jan Westerweele voor „een schrijven te richten aan kerkvoogden over den treurigen toestand van de binnenwand der kerk te 's-Heerenhoek." De ontevredenheid daarover was groot: sommigen dreigden zelfs de hoofdelijke omslag niet langer te betalen. (68) Samen met de kerkvoogdij werd besloten voor het nodige herstel steun te vragen uit het „Fonds voor noodlijdende kerken en personen" en voorts om met lijsten rond te gaan en zo door vrijwillige giften de nodige gelden in te zamelen. Uit dit fonds kreeg men 330.—, (69) en uit het gewestelijk fonds 50,de inzameling bracht 216,— op (zie bijlage 7). Het werk voor het opknappen van de muren werd voor 350,aangenomen door C. Brand, timmerman te 's-Heerenhoek. Omdat er toch voldoende geld was werden daarnaast ook de banken gevernist en werd de kerk buitenom geschilderd. (70) Op 28 september 1924 werd de weer toonbaar gemaakte kerk ingewijd. Het daarover door de predikant, ds. J. Hofker, in het aktenboek der kerkeraad opgetekende verslag is als bijlage 7 opgenomen. Daaruit blijkt dat het 250-jarig bestaan van de kerk twee jaar te laat werd gevierd. Blijkbaar heeft men zich hier laten misleiden door het jaartal 1674 in het ruggeschot van de preekstoel. In 1931 werd de kerk voorzien van electrisch licht. Tezelfder tijd vroeg Jan Westerweele om „de Hemel" van de kerk met triplexplaten te laten betimmeren om het doorstuiven van het gewelf te verhelpen. Dat doorstuiven was zo erg, dat de mensen een doek mee naar de kerk namen om de Afbeelding 79. Een van de twee in 1902 gemaakte aanbouwen van de galerij. Foto uit 1976. 122

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 124