Afbeelding 89. Het school interieur bij het afscheid van meester Pols als hoofd der school in 1915. Zittend, van links naar rechts: Districtsschoolopziener K. Brants, burgemeester J.G.P. Timans, meester N. Pols en zijn echt genote H.T. Pols-Vermeulen, mej. A.C.H. Timans onderwijzeres in de nuttige handwerken" en de wethouders Ch.P. Serra- rens en J. Martens. Staande naast veldwachter M. Knopjes de predikant ds. J.H. Buinink. Helemaal linksachter staat Jan Westerweele, die tot aan zijn vertrek in 1939, in de kerkelijke gemeente een belangrijke rol heeft vervuld, vooral na het verhuizen van de predikant naar Nieuwdorp in 1928. besluit uitgevaardigd, waarin de eisen een stuk lager gesteld waren. Op grond van dit laatste besluit, dat overigens ook alweer na een jaar door een nieuw werd vervangen, werden bij onze school nieuwe privaten gebouwd en hetameublement" veranderd. Om de privaten te bouwen was het nodig dat de gemeente een stukje van het kerkhof, grenzend aan de noordmuur van de school ter grootte van 6 m2, ter beschikking kreeg. De kerkvoogdij wilde wel meewerken aan het plan maar stelde onder andere als voorwaarde dat kerkeraad en kerkvoogdij dan voortaan in de school zouden mogen vergaderen. (120) Hiermee ging het gemeentebestuur niet akkoord, waarna kerk voogden de eis lieten vallen en de grond in erfpacht afstonden tegen een jaarlijkse vergoeding van 0,60. (121) Het werk aan de school werd onderhands aanbesteed en voor een bedrag van 720,in 1883 aangenomen door Gerard Faes, timmerman te 's-Heerenhoek. (122) Zowel het exterieur als het interieur van de school zou nadien niet meer veranderen. Bij Koninklijk Besluit van 25 juni 1912 werden wederom nieuwe eisen aan de bouw en inrichting van scholen gesteld. Eén van de nieuwe bepalingen bijvoorbeeld was dat de zoldering van de lokalen niet gewelfd mocht zijn. Burgemeester en wethouders vonden in eerste instantie dat de school eigenlijk best voldeed en ruimte genoeg bood aan de 30 a 40 leerlingen. (123) Men liet L.B. Mudde, architect te Goes, een schets maken voor een indeling van de school in twee lokalen (zie afb. 90) waarmee aan de nieuwe wettelijke eisen zou kunnen worden voldaan. (124) Nochtans kwam men later tot de overtuiging dat het wenselijk was een geheel nieuwe school te bouwen. 142

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 144