BIJLAGE 5 RAZ. AKVH. Voorl. nr. 18. Beschrijvingen van de werkzaamheden voor restauratie van de kerk met opgave van de kosten, door de timmerman A. den Hollander. 1887. N.B. Het eerste stuk is blijkens het handschrift geschreven door de predikant, ds. J. Willemse. De handtekeningen van Den Hollander zijn authentiek. Het tweede stuk is een op verzoek van kerkvoogden gemaakte begroting voor wijziging van de aanvankelijke plannen. Dit stuk is door Den Hollander eigenhandig geschreven. 1. ..Begrooting voor het bestuur der Ned. Herv. kerk te s-Heerenhoek betreffende de restauratie van het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te 's-Heerenhoek." I. Het witten der kerk met Albastine Het plaffond tweemaal, eveneens de muren tweemaal witten na eerst de vochtige plaatsen uitgehakt en opnieuw bijgestreken te hebben. Het leggen eener nieuwe vloer De oude steenen vloer geheel uitbreken en de gangen als ook de ruimte voor den preekstoel beleggen met nieuwe hollandsche plavuizen. Onder de stoelen en voor aan de kerk de beste oude steenen te gebruiken en verder met nieuwe plavuizen aan te vullen. De geheele vloer wordt gelegd in sterke trasspecie en wordt opgevoegd met cement. Het leggen van ijzeren balken De houten balken te vervangen wier zwaarte in overeenstemming is met de draagkracht welke zij te verduren hebben. De uiteinden der houten balken blijven in den muur zoo ze goed bevonden worden. Zoo zij niet goed bevonden worden, worden zij vervangen door steenen of ijzeren consoles. De uiteinden der ijzeren balken worden in looden pijpen gelegd wier uiteinden dicht gesoldeerd worden. Verder worden de ijzeren balken voldoende met menie-verf bestreken terwijl in het midden der balken een ijzeren stang bevestigd wordt die tot aan de kap reikt waarin zij bevestigd wordt. Dit alles te maken en daar te stellen voor de som van f 452, II. Het betimmeren der kerk 25 m2 schotwerk en in de bochten de vloerdeelen repareren; een nieuw deurtje aan het hooge bocht; een nieuwe trap aan de preekstoel; de preekstoel repareren en bekleeden met groen laken en franjen zooals hij nu bekleed is. Dit alles te maken en voor te stellen voor de som van 90,— III. Schilderwerk Geheel de kerk van binnen te schilderen; tweemaal gronden; stoppen; schilderen in eikenhout en verlakken. De binnenzijde der bochten en banken in een bruine kleur te schilderen. Geheel de kerk van buiten te schilderen ook het torentje medegerekend. Dit alles ook tweemaal te schilderen in dezelfde kleur zooals het nu is. De haan van het torentje zoo te maken dat hij draait. Hij zal worden verguld met ducaten goud. Dit alles te maken en daar te stellen voor de som van 256,—. Volgens aantooning is deze begroting gemaakt door mij A. den Hollander, timmerman te 's-Heerenhoek. 's-Heerenhoek 9 sept. '87. P.S. De benoodigde materialen worden door ondergeteekende van bovenstaande begroting geleverd, terwijl de oude mate rialen van het gerestaureerd wordend kerkgebouw eigendom worden van den ondergeteekende, terwijl hij zich bovendien verbindt om van dezelfde bovenstaande som 798 nog te maken in de muren 4 ventilatiegaten en dezelve aan de binnen zijde af te sluiten met ijzeren roosters, al de deur bij de preekstoel uit te en de ledige plaats toe te metselen en daarna bij te werken. 's-Heerenhoek 9 sept. '87. timmerman 's-Heerenhoek. 184

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 186