BIJLAGE 6 Aantekening in het aktenboek van de kerkeraad door de predikant ds. J.H. Buinink. naar aanleiding van de voltooiing van de kerkrestauratie in 1917. (RAZ. AKRH. Voorl. nr. 5) ..Aanteekening. ter gedachtenis! Op zondag 13 mei '17. des namiddags twee uur. werd door mij. naar aanleiding van Psalm 84:2. het gerestaureerde kerk gebouw op 's-Heerenhoek dat vanaf januari niet gebruikt worden kon. wederom in gebruik genomen. In tegenwoordigheid van de gemeente en vele belangstellenden heb ik naar aanleiding van ons textwoord gesproken over de beteekenis en de plaats, die ons kerkje behoort in te nemen in het leven der gemeente. ,,Hoe lieflijk zijn Uwe woningen, o Heere der Heirscharen!" opdat hier rust en troost en kracht gevonden worde voor den levensstrijd, de eenige troost in leven en in sterven beide! Waar ons kerkje zooveel netter en ooglijker was geworden, en het geheel hernieuwd uit de restauratie te voorschijn kwam, daar werkte de zeldzaam schoone meimaand van 1917 en ook de heerlijke lente-zondag van 13 mei er zoo bij uitstek toe mede. dat het dien dag en voortaan mijn wensch werd. door 's Heeren genade ook in onze gemeente de meimaand des geestes alles mocht vernieuwen en versterken! God deed groote dingen in ons kleine dorp. en wij zullen die dingen nooit vergeten mogen! Zijn Naam zij eeuwiglijk geprezen! Architect was de heer W. Bierens de Kam. van Biezelinge. Aannemer de heer A. Otte van Nieuwdorp. Metselaar J. Schrijver, van Goes, met zijn beide zonen Maarten en Piet; timmerman: Herman Helmstrijd uit Driewegen, nu te 's-Heer Arendskerke woonachtig, die ook den rand om den preekstoel (van 't klankbord) sneed. Schilder: G. Modderkreeke van Nieuwdorp, en zijn zoon Bertus, die de paneelen kleurde, en zijn neef Herman Lammers, terwijl Jacob Kole het graafwerk verrichtte. De bekleeding van den preekstoel werd uitgevoerd door B.P. de Munck van Goes, terwijl het hardsteentje boven de deur geleverd werd door ..Leemkuik en de Kam", uit Goes. Door den planken vloer onder den preekstoel zijn twee grafsteenen bedekt, waarop het volgende gebeiteld was: ,,Hier leyt begraven de Eerwaardige Heer Jacob Verpoorte. in sijn leven bedienaar des Goddelijcken Woords in de Gemeente J. Chri. op 's-Heerenhoeck, overleden den 15 April 1718, oudt 34 jaar" en daar vlak naast, in omgekeerde richting, op de tweede: ..Dit is de begraafplaats van den Weledel geboren Heer, den Heer Guihelmus Verpoorte, in sijn leven collonel van een regiment voetknegten ten dienste dezer Vereenigde Nederlanden, die gestorven is tot Bergen op den Zoom, den 7den November en alhier begraven den 17den dito, in het jaar 1717." Kerkvoogden waren ter dezer tijd: Hubrecht Goedegebure, Lzn. (Pres.), Pieter Jacobus Brand en Cornelis Arie v. Nieuwenhuyzen M.G.zn. (Secr.) Notabelen: L. Traas. Jacob Wiskerke Mzn. H. Lanser. M. Slabbekoorn Gzn, Jacob Dronkers en Marinus Blok. Bij de inwijding waren tegenwoordig: de heer Griep, van Rilland, als vertegenwoordiger van 't Prov. College van Toezicht, ds. Steenkamer, als afgev. van 't Prov. Kerkbestuur, ds. Pont, v.d. Plassche en Bins, als representeerende het Classicaal Bestuur van Goes, en verder de ringcollega's Elenbaas van Borssele, Jonker van Ovezande. Kloek van Oudelande, Gerretsen van 's-Gravenpolder, v. Essen van Hoedekenskerke, de Voogd van 's-Heer Arendskerke, terwijl ook vele kerkeraadsleden van elders overkwamen, en een talrijke schare tegenwoordig was. Het is met een gevoel van groote, ootmoedige dankbaarheid dat ik van mijn God de genade ontving deze aanteekening te kunnen neerschrijven in dit boek. Hij doe Zijn vriendelijk aangezicht over ons lichten, en geve de gemeente en mij den eenigen troost in leven en in sterven door 't dierbaar bloed van onze getrouwen Zaligmaker Jezus Christus. Soli Deo Gloria!" 186

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 188