BIJLAGE 7 Aantekening in het aktenboek van de kerkeraad door de predikant ds. J. Hofker, naar aanleiding van de voltooiing van de kerkrestauratie in 1924. (RAZ. AKRH. Voorl. nr. 5) ..Plechtige inwijding van de gerestaureerde kerk te 's-Heerenhoek, tevens herdenking van het 250-jarig bestaan van het kerk gebouw op zondag 28 sept. 1924. De vervallen toestand van het kerkgebouw kon niet langer voortduren. Het pleisterwerk van binnen viel bij stukken van de muur. het schilderwerk was meer dan haveloos. Alhoewel langzamerhand het grootste aantal gemeenteleden meer rond het nieuwe kerkgebouw te Nieuwdorp woont dan bij het oude te 's-Heerenhoek, vormt de oude moedergemeente toch, hoewel thans midden in een Roomsche bevolking, nog altijd het centrum van een niet onaanzienlijke groep Hervormden. Trouwens, ook vele Nieuwdorpers komen toch altijd nog ook geregeld daar ter kerke. Toch was deze toestand de oorzaak dat een rondgang door de gemeente om vrijwillige bijdragen tot dit doel geen voldoende resultaat opleverde: 216,— werden langs deze weg bijeengebracht. De kerkekas laat op 't oogenblik geen groote uitgaven toe. Zoo was een beroep gedaan op de synode en op het gewestelijk fonds. De synode stelde uit het Fonds voor noodl. kerken en personen een som van 330,— beschikbaar. Het Prov. Coll. v. Toezicht (beheerder van het Gewestelijk Fonds) 50,—. Dank zij mede deze hulp konden muren hersteld, het buitenhoutwerk en de toren overgeschilderd, de banken en het orgel vernist, de zoldering en kozijnen geschilderd worden. Zondagmiddag 28 sept. te 2 uure werd na eenige weken dat de gods dienstoefeningen alleen te Nieuwdorp waren gehouden, voor 't eerst weer dienst gehouden te 's-Heerenhoek. Het kerkgebouw was als nieuw. De predikant gaf een geschiedkundig overzicht van het ontstaan der gemeente, van de stichting van het kerk gebouw (1674) en van het verdere verloop tot op heden, en eindigde met een vermaning om een te blijven en niet ieder voor zich alles te willen hebben, maar zich dankbaar te schikken in het onvermijdelijke, d.i. in het onder Gods bestuur historisch gewordene. Nadat namens het Prov. kerkbestuur de heer Van Oeveren, ouderling te Wolphaartsdijk, en namens Classicaal bestuur en Ring ds. Pont heil- en gelukwenschen hadden uitgesproken (de voorzitter v.d. Synode ds. Weyland, de voorz. v.h. Prov. Coll. v. Toez. de heer De Veer, de voorz. v.d. Ring ds. Gerretsen en de architect der Synode de heer Koole hadden bericht van verhindering gezonden), werd dit schoone samenzijn met dankgebed en danklied gesloten. J. Hofker, pred." 187

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 189