BIJLAGE 10 Reglement op het verkopen en verhuren van zitplaatsen in de kerk, vastgesteld door kerkvoogden en notabelen d.d. 21 april 1832. (RAZ. AKVH. Voorl. nr. 2) ..Algemeen Reglement op de zitplaatsen in de Hervormde kerk te 's-Heerenhoek. Kerkvoogden en Notabelen, in overweging genomen hebbende dat het zoo in belang der bezitters van plaatsen, hetzij op stoelen of in bogten, alsook in het belang der kerkelijke fondsen is dat de bestaande gebreken diensaangaande zoo veel mogelijk ver beterd, en alle de zitplaatsen naar evenredigheid van derzelver stand in eene goede orde gerangschikt worden, zoo hebben kerk voogden en notabelen besloten dat voortaan jaarlijks alle opene stoelen en bogten, hetzij van overledenen of naar elders vertrokken persoonen en ook van die geene welke in gebreken mogten zijn van hun jaarlijks zitgeld te voldoen, volgens derzelver nummer aan den meestbiedenden ten profite der kerkelijke fondsen verkocht zullen worden. En hebben wijders als een vaste jaarlijksche huur of zitgeld het volgende tarief bepaald, waarop voortaan alle opene en te verkoopen zitplaatsen geregeld zullen worden, nemende dit tarief met het jaar 1832 een aanvang voor de reeds verhuurde zitplaatsen, te weten: Voor de stoelen De eerste vijf reken, iedere stoel aan jaarlijksche huur 2,60 de 6e, 7e en 8e reek, iedere stoel 2,00 de 9e en 10e reek, iedere stoel 1,50 de 11e, 12e en 13e en 14e reek, iedere stoel 1,30 Voor de bogten Het bogt voor den tuin, iedere zitplaats jaarlijks 2,00 De Schepensbank 2,60 Het Ambachtsheerenbogt 2.60 Met deze bepaling voor de Schepensbank, dat uit hoofde er ten allen tijde drie plaatsen in dezelve voor Burgemeester en twee Assessoren behooren te blijven, in deze bank niet dan No. 1, No. 2 en No. 3 indien dezelve open mogten wezen, voor een ieder te koopen zullen zijn, zullende daarentegen voor het regt van een vaste zitplaats door iederen nieuwen Burgemeester of Assessor een bepaalde som van drie gulden dadelijk bij het bekomen van zijn zitplaats buiten en behalven het jaarlijks zitgeld betaald worden. Wijders is bepaald Voor ieder zitplaats in het bogt aan de zuidzijde van No. 11 tot No. 21 1,20 van No. 22 tot 25 1.00 aan de z. en n. zijde van No. 26 tot 43 0.80 noordzijde van No. 44 tot 50 1.00 van No. 51 tot 60 1.20 Alsmede het bogtje neven den voorzanger op 4,00 Conditie van verkoop Die geene welke een of meer stoelen of zitplaatsen in de bogten koopt, zal gehouden zijn den koopsprijs daarvan binnen den tijd van veertien dagen na de verkooping aan den ontvanger van het kerkemiddel te voldoen, waarvan door dezen aan den kooper behoorlijk bewijs zal afgegeven worden, zullende in geval den kooper na verloop van gemelde veertien dagen zijn koopsprijs niet voldaan mogt hebben, hij alsdan alle aanspraak op zijn gekogte stoel of bogt verliezen en dezelve de eerst daarop volgende zondag andermaal verkogt worden, welke insgelijks plaats zal hebben wanneer den kooper niettegenstaande hij zijn koopsprijs voldaan mogt hebben, in de betaling van zijn jaarlijks zitgeld nalatig mogt zijn. Zullende hij andersints zoo lang hij tot de kerkelijke gemeente van 's-Heerenhoek mogt behooren aanspraak en volkomen regt op zijn gekogte zitplaats behouden, ten ware hij uit eigene verkiezing het gekogte los wilden laten, in welk geval hetzelve ten profite van het kerkelijk fonds verkocht zal worden, en hij geene teruggave van zijn betaalde gelden zal kunnen verkrijgen. Ook zullen er voortaan geene ruilingen van zitplaatsen mogen bestaan, daar bij ontdekking van dien de eigenaars derzelver regt verliezen en de verruilde plaatsen dadelijk verkogt zullen worden. Zijnde dit reglement en conditie door ons kerkvoogden met gemeen overleg en goedkeuring der notabelen der Hervormde Gemeente van 's-Heerenhoek in onze vergadering aldaar gesloten den 21e april 1832. De President Kerkvoogd. Anthonij Braam. 191

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 193