BIJLAGE 12 Voorwaarden voor het verhuren van de regenbak bij de kerk, vastgesteld door kerkvoogden d.d. 6 januari 1827. (RAZ. AKVH. Voorl. nr. 1. oude archieflijst nr. 2). ..Reglement op het huren van den waterbak staande en gelegen aan de zuidzijde van het kerkhof te 's-Heerenhoek. Art. 1 Aan alle persoonen tot den Hervormden Godsdienst van 's-Heerenhoek behoorende. wordt vrijheid verleent om den waterbak te huren. Art. 2 Den huurder zal gehouden zijn om bij het huren van den waterbak twee burgen te stellen die ten genoege van de kerkvoogden moeten zijn. Art. 3 De burgen zullen gehouden zijn om hunne naamteekening, kwaliteit en woonplaats onder het reglement te plaatsen. Art. 4 Den huurder zal den bak kunnen huren voor één of vijf achtereenvolgende jaren, rekenende de huur ingegaan te zijn met den eersten januarij achttienhonderd zevenentwintig. Art. 5 Den huurder zal op den laatsten december van ieder jaar gehouden zijn om de som van zestien gulden en ...cents waarvoor hij den bak gehuurd heeft prontelijk ten vervaldage in goede gangbare klinkende geldspetie ten huize van den secretaris te voldoen, die hem alsdan behoorlijk kwitantie zal ter hand stellen. Art. 6 Den huurder zal gehouden zijn om zijn eigen haker te gebruiken en wel zorg dragen dat hij geene schade aan den bak door roekeloos neder gooijen met den haker of ophalen van dezelve veroorzaakt. Art. 7 Den huurder zal gehouden zijn om geene kinderen, dienstboden of vreemden den bak te laten openen of sluiten; dit moet het werk van den huurder zijn. Art. 8 Den huurder moet gedurende de maanden januarij, februarij, maart en april des morgens den bak openen om acht uren en sluiten om negen uren; des namiddags openen om vier uren en sluiten om vijf uren. Gedurende de maanden mei, juny, july en augustus openen des morgens om vijf en sluiten om zeven uren, des avonds openen om zes en sluiten om acht uren. Gedurende de maanden september, october, november en december des morgens openen om acht en sluiten om negen uren; des avonds openen om vier en sluiten om vijf uren. Art. 9 Den huurder zal niet meer dan drie malen in iedere week water mogen verkoopen en wel des maandags, woensdags en vrijdags op de uren in artikel acht bepaalt, en ook niet meer voor iederen emmer waters mogen eischen dan twee duiten, zonder uit zondering van persoonen. Ook zullen deze beide artikelen acht en negen het publiek worden bekend gemaakt. Art. 10 Den huurder wordt de vrijheid gegeven om zoo lang water te verkoopen als er uit den bak behoorlijk kan geput worden op de dagen en uren in artikel acht en negen bepaalt. Art. 11 Het zal aan de kerkvoogden vrij staan, zoo dikwijls zij zulks verkiezen mogten, onderzoek na den bak te doen, waarvan één sleutel ter secretarie zal berustende blijven, en zoo zij bevinden mogten dat den bak niet zuiver was, zal den huurder gehouden zijn om dezelve te zuiveren of te laten zuiveren. Ook zal hij, wanneer er door hem eenige gebreken aan den bak mogten bevonden worden, hiervan dadelijk aan den president en secretaris kennis gegeven moeten worden. Art. 12 Wanneer den huurder den bak voor vijf achtereenvolgende jaren gehuurt heeft en in dien tusschentijd kwam ie overlijden. 193

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 195