Bevolking 's-Heerenhoek telt nu ongeveer 1730 inwoners. Uiteraard waren dat er vroeger veel minder; sinds het ontstaan van het dorp is de bevolking er steeds toegenomen. Als één van de opmerkelijkste aspecten van de huidige bevolking kan genoemd worden het grote aantal katholieken. In 1960 hoorde meer dan 95% tot die geloofsrichting. (40) Dit is niet altijd zo geweest, want in 1711 bijvoorbeeld waren er maar ca. 40 katholieken (41) op een totale bevolking van naar schatting 300, dus ongeveer 13%. Op verschillende andere dorpen in de omgeving, die later vrijwel volledig protestants waren, woonden toen beduidend meer katholieken. (42) In de loop van de tijd heeft er dus in de bevolking een verschuiving plaats gevonden van vrijwel geheel protestants naar bijna volledig katholiek. Deze ontwikkeling, die er uiteindelijk mede aan heeft bijgedragen dat het kerk gebouw van de Nederlandse Hervormde gemeente hier overbodig werd, is in de tweede helft van de achttiende eeuw begonnen. Een belangrijk punt daarbij was de bouw van een Rooms-Katholieke kerk in 1796. (43) Vanaf die tijd steeg het aantal katholieken zeer sterk, terwijl het aantal gerefor meerden aanvankelijk nog ongeveer gelijk bleef, maar na omstreeks 1825 geleidelijk aan vermin derde. De grafiek in afbeelding 6 illustreert die ontwikkeling duidelijk. (44) Vaak wordt de groei van de katholieke bevolking in 's-Heerenhoek toegeschreven aan de invloed van katholieke ambachtsheren en grootgrondbezitters. Volgens Rogier deed de invloed van adel lijke families zelfs de katholieke enclaves in protestants gebied ontstaan. (45) Als we de beschik bare gegevens eens wat nader beschouwen blijkt deze verklaring in ieder geval voor 's-Heerenhoek niet steekhoudend te zijn. In de eerste plaats begon hier de sterkste toename van het aantal katho lieken juist op het tijdstip dat de invloed van de ambachtsheren werd uitgeschakeld. Bovendien 25

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 27