voor de gemeente en ingezetenen de godsdienst behoorlijk te verzorgen. Eerder had men de ambachtsheren al benaderd om financiële steun voor dat doel, echter zonder resultaat, zodat men zich nu maar ..in de armen van de classis" wierp. De ondertekenaars van het verzoek waren: Jan Pieterssen (Baveco), Jacob Jansen Vlanderman, Jan Cornelissen en Jan Losijn. (8) De classis verzocht vervolgens aan Gecommitteerde Raden van Zeeland toestemming voor het treffen van de nodige voorbereidingen. In dat verzoek werd vermeld dat de ambachtsheren iets zouden bijdragen ..buyten costen van het lant". Op 18 november 1655 werd toestemming verkregen om op provisio nele kosten van de ambachtsheren alles te doen wat nodig was ter uitvoering van het plan. (9) Waarschijnlijk heeft het verwerven van de fondsen waaruit de kosten betaald konden worden wel de nodige problemen opgeleverd, want pas een jaar later, op 19 november 1656, verklaarden een viertal inwoners zich garant voor het betalen van tweehonderd gulden per jaar tot onderhoud van de te beroepen predikant, voor de tijd van maximaal twee jaar. (10) Drie van deze borgen hoorden tot de initiatiefnemers uit 1655. De actie had uiteindelijk succes want in 1657 kwam de eerste vaste predikant op het dorp. Schuurkerk Toen men nu een eigen predikant kreeg, had men niet de beschikking over een kerkgebouw. Daar voor gebruikte men een oude schuur, die bovendien te klein was om alle toehoorders te kunnen bevatten. Daardoor moesten velen tijdens de godsdienstoefeningen buiten blijven staan. Dit was, zo schrijft de kerkeraad, ,,soo voor den dienaar des Goddelijcken Woorts als voor de toehoorders, ende dat van wegen de groote hitte in den zomer als de koude in den winter, niet hardelijck." De schuur was bovendien door ouderdom bouwvallig, wat grote reparaties vorderde en waarvoor men Afbeelding 7. Aanduiding van de lokatie van de schuur waarin tot 1672 kerkdiensten werden gehouden. De plaats van de schuur is ontleend aan het minuutplan van het kadaster uit 1819 en ingetekend in de tegenwoordige situatie. 30

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 32