Afbeelding 8. De in 1841 gebouwde Gereformeerde kerk te Nieuwdorp. Naar de Gereformeerde kerk gingen veel hervormden uit Nieuwdorp over. In het begin van de gemeente was van een gelijkblijvend zielental nog geen sprake: er zat meteen al een flinke groei in. niet in de laatste plaats door de voortdurende grote inpolderingen in de omgeving, waardoor het kerkelijk gebied sterk werd uitgebreid en op den duur ook Nieuwdorp ging omvatten. Afbeelding 9 toont Calishoeck en omgeving ten tijde van de kerkstichting. Tot het kerkelijk territorium hoorden vanouds delen van Borssele en Ovezande. In de achttiende eeuw ontstonden langdurige geschillen over de kerkelijke jurisdictie in die gebieden. (24) In 1918 werd een deel van de Hervormde gemeente 's-Heer Arendskerke dat ten noorden van Nieuwdorp lag. bij 's-Heerenhoek/Nieuwdorp gevoegd. Daarmee werd een al jaren bestaande gewoonte van de daar wonende hervormden om de kerk in 's-Heerenhoek te bezoeken gesanctioneerd. (25) De eerste predikanten Nadat in 1656 het tractement voor een eigen predikant was gewaarborgd (zie blz. 30). kon men tot beroeping overgaan. Over beroep en benoeming zijn geen gegevens bewaard gebleven. Het was in ieder geval de proponent Abraham Stroobant die in 1657 als eerste predikant naar 's-Heerenhoek kwam. Ds. Stroobant, geboren te Haamstede, huwde op 21 november 1657 te Goes met Janneke Craayensteyn. 26) Van hen werden in 's-Heerenhoek twee kinderen gedoopt, resp. in 1660 en 1664. De predikant overleed hier op 8 mei 1667. Op 28 februari 1659 had ds. Stroobant een huis gekocht op de plaats waar de pastorie altijd zou blijven, aan de huidige Benedenstraat. Twee jaar later kocht hij nog de kamer van het naastgelegen huis erbij. Ruim een jaar na het overlijden van ds. Stroobant verkocht zijn weduwe het huis aan de nieuwe predikant, ds. Surendonck. (27) De aantekeningen van de eerste predikant in het aktenboek zijn zeer beknopt. Hij beperkte zich vrijwel uitsluitend tot het noteren van de jaarlijkse .vermaking" van de kerkeraad, die steeds op 33

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 35