te voorzien. In garnizoensplaatsen als Sas van Gent en Retranehement werden nieuwe kerken gebouwd, voornamelijk ten behoeve van daar gelegerde militairen. Het spreekt vanzelf dat men bij de herbouw of herstelling van de oude kerken, naarmate meer oude bouwdelen werden gebruikt, men ook meer gebonden was aan de oude vormen van het gebouw. Bij het bouwen van een geheel nieuwe kerk bestond die binding met het verleden uiteraard niet en kon het ontwerp volledig worden afgestemd op de eisen die door het gebruik en de heersende opvattingen werden bepaald. De bouwwijze van na-Reformatorische protestantse kerken wijkt dan ook vaak af van die der oude katholieke kerken, wat zijn oorzaak vindt in de verschillende viering van de liturgie. Soms werd centraalbouw toegepast in de vorm van een achthoekige plattegrond dan wel als kruiskerk, of een combinatie van beide vormen. (8) Meestal waren dat de grotere kerken in de steden, bijvoorbeeld de reeds genoemde Oostkerk te Middelburg, gebouwd van 1647 tot 1667. Maar ook in kleinere plaatsen in Zeeland verrezen soms rijk uitgevoerde kerken, zoals de kruiskerk met toren in Burgh. gebouwd van 1671 tot 1674, en de in 1896 verbrande kruiskerk te Sas van Gent. die in de jaren 1648-1658 was gebouwd. De meeste kerken die in de zeventiende eeuw in Zeeland verrezen waren echter eenvoudige zaalkerken. Slechts één daarvan had een stenen toren, de anderen een houten torentje op het dak. ook wel dakruiter genoemd. De rechthoekige zaalkerken met een dakruiter midden op het dak. zijn vooral in Zeeland veel gebouwd. (9) Ook de kerk van 's-Heerenhoek hoort tot dit type. Bijlage 2 geeft een (voorlopig) totaaloverzicht van de nieuwbouw van protestantse kerken in Zeeland in de zeventiende eeuw. Op afbeelding 11 is de geografische verspreiding daarvan weergegeven. In deze inventarisatie zijn alleen begrepen de kerken waarvan de eigenlijke kerkruimte volledig nieuw is gebouwd. In enkele gevallen (Sint-Anna ter Muiden en Kortgene) werd de nieuwe kerk tegen een oude toren gebouwd. Deze kerken zijn dus wèl in de lijst vermeld, terwijl de kerken die met gebruikmaking van oude muren zijn herbouwd, zijn weggelaten. Ook zijn weggelaten de kerken die ontstonden door verbouwing van reeds bestaande gebouwen, zoals bijvoorbeeld de Doopsgezinde kerk in Goes, die in 1660 tot stand kwam door verbouwing van een woonhuis. Gedetailleerde informatie over na-Reformatorische protestantse kerkenbouw in Zeeland is in de literatuur slechts spaarzaam te vinden. Een specifiek overzichtswerk op dit gebied ontbreekt, terwijl door Ozinga in zijn heel Nederland omvattende werk ,,een keuze (is) gedaan, die in hoofd zaak beperkt is tot die kerkgebouwen, welke uit een architectonisch of althans architectuur historisch oogpunt van beteekenis zijn." (10) Door die beperking worden van de 34 Zeeuwse kerken van onze lijst er maar 13 in dat werk genoemd en dan vaak ook nog slechts zijdelings. De enkele werken die over Zeeuwse kerken zijn verschenen leggen de nadruk op de kerken uit de middeleeuwen, waarbij bovendien de informatie vaak summier en soms zelfs fout is. In zijn boek over de Zeeuwse kerken en torens schrijft Janse bijvoorbeeld dat ,,in Zeeland slechts enkele kerken geheel nieuw gebouwd (werden) voor de Hervormde eredienst." (11) Bijlage 2 laat zien dat dit in elk geval voor de zeventiende eeuw niet opgaat. Het deel over Zeeland in de bekende serie ,,De oude Nederlandse kerken" (12) geeft korte beschrijvingen van veel nog bestaande kerkgebouwen, maar gaat (uiteraard) niet in op de kerken die verdwenen zijn. In beide vorengenoemde werken komt de kerk van 's-Heerenhoek niet eens voor. Dat is wel het geval met het recente Kunstreisboek voor Zeeland, waar overigens foutief is vermeld dat de dakruiter in 1833 aan de kerk is „toe gevoegd". (13) De opsomming van de nog bestaande kerken is vrijwel volledig, maar de opzet van het boek brengt met zich mee dat ook hier de informatie per object noodgedwongen zeer kort is. In dat werk is weer, in navolging van talloze anderen, de kerk van IJzendijke genoemd als de eerste in Zeeland die voor de protestantse eredienst gebouwd is. (14) Dat klopt niet, want de kerken van Colijnsplaat en Hoek werden eerder gebouwd. Belangrijk voor de kennis van de Zeeuwse kerken zijn voorts de Bulletins van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Naast de algemene artikelen gaan de daarin verschenen kerkbeschrijvingen voor het overgrote deel over middel- 42

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 44