Afbeelding 11. Verspreiding van de in de zeventiende eeuw nieuw gebouwde protestantse kerken in Zeeland (Zie bijlage 2). eeuwse kerken. Voor de meeste boeken en artikelen geldt voorts de al eerder gesignaleerde beperking dat voornamelijk architectonische en kunsthistorische aspecten worden belicht met weinig aandacht voor techniek en constructie. Tenslotte zijn van belang de talrijke monografieën over lokale en regionale geschiedenis en een aantal artikelen in historische en oudheidkundige jaar boeken en tijdschriften. Het onderzoek ten behoeve van het overzicht in bijlage 2 heeft zich in hoofdzaak beperkt tot literatuurstudie, waar mogelijk aangevuld met eigen waarnemingen. Slechts incidenteel is aanvul lend enig archiefonderzoek verricht. Een meeromvattende studie op dit terrein kon binnen het raam van het onderzoek voor deze publikatie niet worden verricht. Hier ligt nog een uitgebreid onder zoeksveld braak, vooral op het gebied van de onderlinge samenhang in architectuur en uitvoering van deze kerken, alsmede van de factoren die het resultaat hebben beïnvloed, zoals de persoon van de ontwerper, hoogte van bouwkosten en subsidies, omvang van de gemeente, etc. Van het totaal van 34 nieuw gebouwde kerken in de zeventiende eeuw zijn er 17 van het type rechthoekige zaalkerk met schilddak en dakruiter. De meesten daarvan hebben een vierzijdig schilddak met de ruiter midden op het dak. Tot dit type hoort, in zijn oorspronkelijke vorm, ook de kerk van 's-Heerenhoek. Momenteel staan er nog 6 van deze kerken in Zeeland: te Koudekerke en Sint-Laurens op Walcheren en te Biervliet, Nieuwvliet, Retranchement en Waterlandkerkje in 43

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 45