West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Een klein aantal kerken heeft een driezijdig schilddak, met de dakruiter boven de top van de voorgevel. Naast de rechthoekige zaalkerken zijn er ook enkele met achtzijdige plattegrond, schilddak en dakruiter: IJzendijke en Sint-Philipsland. Onderstaande tabel geeft een overzicht van de aantallen kerken naar bouwvorm. Tabel 4. Onderverdeling naar oorspronkelijke bouwvorm van de nieuw gebouwde protestantse kerken in Zeeland in de zeventiende eeuw. (Zie voor een specificatie bijlage 2) BOUWVORM Zaalkerk Categorie nederzetting Niet bekend Kruis kerk Koepel kerk Type Hrh.* Ander type Andere vorm Totaal Grote stad Kleine stad Vestingplaats Dorp 1 1 1 1 1 2 1 11 1 2 11 1 3 4 4 23 Totaal 2 2 1 14 14 1 34 Type Hrh. Type 's-Heerenhoek: Rechthoekige zaalkerk met vierzijdig schilddak en dakruiter in het midden. Bepalen we ons verder tot de zaalkerken uit de beschouwde periode, dan kan worden geconstateerd dat zij allemaal, met uitzondering van die in Driewegen, eenvoudig van architectuur zijn. Toch zijn deze eenvoudige kerken aantrekkelijke voorbeelden van landelijke bouwkunst en, om met Ozinga te spreken, „van groote bekoring en veelal het hoofdaccent van een aantrekkelijk dorps gezicht (15) Gelukkig hebben een aantal de tand des tijds doorstaan en worden nu als monument beschermd. Voor wat betreft de kerk van 's-Heerenhoek zien we dat deze in zijn oorspronkelijke vorm volledig past in de Zeeuwse bouwtraditie van de zeventiende eeuw. Toch is deze kerk op enkele punten, die met elkaar samenhangen, enigszins bijzonder. Op de eerste plaats hoort hij tot de kleinste die in die tijd zijn gebouwd. Daarnaast is de constructie van de muren door het kleine aantal steunberen eigenlijk onvoldoende. Tenslotte is de bouwsom in vergelijking met die van andere kerken erg laag. Ondanks het feit dat de gegevens op dit punt schaars zijn - het reeds genoemde uitgebreide onderzoek zou ook hierin wellicht meer inzicht kunnen verschaffen - kan nu toch reeds gezegd worden dat, financieel gezien. 's-Heerenhoek slecht bedeeld is geworden. Maar: Kats is op dit punt veruit kampioen. Het kerkje daar kostte maar 1202 gulden. Het resultaat was navenant. Men zat er in de nieuwe kerk nog slechter dan in de „kerkschuur"men keek zo tegen de onderkant van de dakpannen waardoor er eeuwenlang 'des zomers een ondragelijke warmte, des winters een onuitstaanbare koude" in de kerk heerste. (16) In tabel 5 zijn van enkele kerken de bouwkosten en hoofdafmetingen vermeld. 44

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 46