glas-in-lood ramen geen afbeeldingen bestaan (alleen is bekend welke heraldische wapens erop voorkwamen: zie daarvoor afbeelding 72), kan aangenomen worden dat deze in de toen gebruike lijke stijl waren beschilderd. Ook de preekstoel is ,,in stijl" uitgevoerd. Een moeilijkheid bij het reconstrueren van de oude gedaante der kerk is het feit dat er geen afbeelding van vóór ca. 1900 van bekend is. Voor het nagaan van de oude toestand zijn we dus volledig aangewezen op de sporen in het gebouw zelf en op gegevens in de archieven. De uiterlijke vorm van het kerkgebouw was in aanvang nogal anders dan nu; pas in 1832 heeft het zijn tegenwoordige gedaante met opgaande voorgevel gekregen. In de kapconstructie is te zien dat het dak aanvankelijk een vierzijdig schilddak is geweest, de gebruikelijke dakvorm bij dergelijke kerken in Zeeland in de zeventiende eeuw. Uit de afrekening van het bouw blijkt dat er ook meteen al een consistoriekamer bij de kerk gebouwd is. Zowel het maken van glasen als een sleutel voor de consistorie zijn uitdrukkelijk genoemd. Die consistorie zal wel aan de achter zijde van de kerk vastgebouwd geweest zijn. wat de meest logische plaats is. Een buitenportaal is in 1672 waarschijnlijk niet gebouwd, want op 3 juni 1735 besloten de ambachtsheren ,.'t portael der kerke van 's-Heerenhoek van binnen na buyten uyt te setten". (41) Bij de bouw werden de zijgevels elk van drie vensters voorzien. In 1789 werden er in elke zijgevel twee bijgemaakt. 50

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 52