gevonden. Afbeelding 23 geeft aan hoe de eerste vensters er mogelijk hebben uitgezien. De reconstructie is gebaseerd op de nog aanwezige venstervorm, de gevonden sporen aan en in de muren, èn de uitvoering van vensters in een aantal kerken uit dezelfde bouwtijd. In afbeelding 24 is aangegeven hoe de vorm van de vensters is geconstrueerd. De boog is een gedrukte spitsboog, waarvan de aanzetlijn halverwege de onderkant van de afzaat van het venster en de bovenkant van het gevelmetselwerk onderkant muurplaat) ligt. Opmerkelijk daarbij is dat de helft van deze afstand precies gelijk is aan de breedte van de vensters zonder kantmontants. Over de vorm van de toegangsdeur in de oorspronkelijke voorgevel zijn geen gegevens bekend. Het kan echter haast niet anders of boven die deur was een korfboog aanwezig. Dit is de vorm die we in Zeeland overal en van oudsher voor kerkdeuren aantreffen. Zelfs in de middeleeuwse gotische kerken is de deuropening vrijwel altijd met een korfboog gedekt. Daarboven is dan nog vaak een spitsboog venster aangebracht. Ook bij kerken uit de zeventiende eeuw hóren kerkdeur en korfboog bij elkaar. Over de vorm van deur en vensters in de oudste consistorie is niets bekend. Kapconstructie In 1832 is het oorspronkelijke dak gewijzigd. De gootconstructie werd toen veranderd. Voorts werd de voorgevel opgetrokken waardoor het dakschild aan de voorzijde van de kerk kwam te vervallen. Al met al bracht die verbouwing nogal wat wijzigingen in de kapconstructie met zich mee. De hoofdelementen ervan, de kapspanten van het zogenaamde oud-Hollandse model, werden echter gehandhaafd en zijn nu nog steeds aanwezig. In afbeelding 25 is schematisch de plaatsing van de spanten in de oorspronkelijke toestand weer gegeven. De vorm der spanten is in afbeelding 16 te zien. STEUNBEREN Afbeelding 25. Schematische weergave van de plaatsing der kapspanten in de oorspronkelijke toestand. Bovenaanzicht van de onderste kapgebinten. 61

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 63