m ajv De helling van de dakvlakken was aanvankelijk ca. 55°, wat normaal is bij een dergelijke kapconstructie. (49) De spanten zelf zijn samengesteld uit drie zogenaamde kapgebinten of spant- jukken, die gemaakt zijn van geschaafd grenehout. De onderste gebinten, de trekbalkgebinten, hadden oorspronkelijk zware trekbalken van ca. 30.5 x 40 cm. die in 1888 door ijzeren trekstangen zijn vervangen. De onderdelen van de gebinten zijn met telmerken gemerkt. Dit gebeurde volgens een bepaald systeem, waarbij alle in één vlak bij elkaar horende delen te onderscheiden waren van die van andere spanten. (50) Afbeelding 26 laat dergelijke telmerken zien. Het dakbeschot was aanvankelijk bevestigd op daksporen van rondhout. Verschillende gordingen waarin inkepingen voor die sporen zijn gemaakt zijn bij de verandering van de kap gehandhaafd. Op afbeelding 27 zijn die inkepingen te zien. Afbeelding 28 geeft een overzicht van een deel der kapconstructie zoals die bij de afbraak van de kerk in 1985 tevoorschijn kwam. Dakruiter We zagen reeds dat het merendeel van de kerken die in de zeventiende eeuw in Zeeland zijn gebouwd, eenvoudige zaalkerken zijn. Stenen torens horen daar niet bij: ze zijn te kostbaar. Maar ook de ..dure kerken" uit die tijd hebben vaak geen toren. Van de 34 kerken die op bijlage 2 zijn genoemd zijn er slechts 3 waarbij een echte toren gebouwd is: de Oostkerk te Vlissingen en de kerken te Burgh en Stavenisse. Daarnaast werden 2 kerken tegen een middeleeuwse toren gebouwd, kreeg er 1 een koepel en werden 21 kerken met zekerheid en 4 waarschijnlijk van een dakruiter voorzien. Slechts 2 kerken hadden helemaal geen toren of dakruiter. Van één kerk tenslotte zijn mij geen gegevens over de uiterlijke vorm bekend. Bij de middeleeuwse kerken die in de zestiende eeuw waren verwoest en later met gebruikmaking van de oude muren werden herbouwd of hersteld, werd menigmaal de oude toren door een houten dakruiter vervangen. Voor beelden hiervan zijn onder andere Vrouwenpolder (afbeelding 30). Grijpskerke. Hoedekenskerke Afbeelding 28. Een deel van de kapconstructie tijdens de afbraak van de kerk in 1985. 63

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 65