Uit de opsomming kan niet met zekerheid worden opgemaakt welke ramen dateren uit 1672 en welke twee het zijn die pas in 1789 waren geplaatst. De makers van de glas-in-lood ramen zijn niet bekend. De vervaardiger van de ramen uit 1672 woonde waarschijnlijk in Middelburg, want in de afrekening is de volgende uitgave van 1-18-6 11.55) verantwoord: ..Naar Walcheren geweest om de glasen van de kerke en ook als nog om de penn(ingen) van den Staat." Ook is een post vermeld wegens verblijfkosten van twee ..glasemakers knegten". die waarschijnlijk dus ook uit Walcheren kwamen. In Middelburg werkten in die tijd verschillende glazeniers, van wie Cornelis van Barlaer de bekendste is. Deze heeft onder andere de ramen geschilderd voor de kerken van Sint-Laurens (1644). Schoondijke (1656) en Biervliet (1658). (54) Alleen de ramen in laatstgenoemde kerk zijn bewaard gebleven: het zijn de enige gebrandschilderde ramen in Zeeland die van vóór 1800 dateren. (55) Bij het bouwen van onze kerk in 1672 heeft ook de glazenmaker uit Heinkenszand gewerkt aan de ramen van kerk en consistorie. Duidelijk moet onderscheid gemaakt worden tussen de glazenmaker, die alleen maar glas inzette, en de glasschilder of ..glas schrijver". die de voorstellingen op de te plaatsen ramen schilderde. Wie de in 1789 bijgemaakte vensters van glas heeft voorzien is eveneens niet bekend. De afwerking van het gebouw buitenom bestond uit het aanleggen van ,,'t kerkepatje" waarvoor steen gekocht werd en uit het egaliseren van het kerkhof. Het is wel aardig om hierbij te vermelden dat dit laatste werk uitgevoerd werd door de schoolmeester Aarnout Janse van Turenhout. wiens naam als medeschenker van een gebrandschilderd raam daarop geschilderd werd. Naast zijn beroep als schoolmeester had Aarnout nog het een en ander te doen als koster, voorlezer, diaken, kerk meester. en waarschijnlijk ook nog klokluider. Afbeelding 33. De preekstoel. Foto uit ca. 1965. Inrichting Het belangrijkste onderdeel van een protestants kerkinterieur is de preekstoel. (56) Gelukkig is die hier bewaard gebleven, hoewel het niet veel heeft gescheeld of hij was (althans voor de kerk) verloren gegaan. In 1972 namelijk verkocht de kerkvoogdij de preekstoel aan een particulier. Een 66

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 68