klokkengieter en kaarsenmaker te Rotterdam (Zijn naam werd wel vaker als Oftens geschreven) Hij was geboren in Utrecht in 1628 en overleed na 1690 in Gorcum. Waarschijnlijk heeft hij niet veel klokken gegoten, want tot voor kort waren er nog maar twee andere luidklokken van hem bekend: één die hij in 1668 goot voor Dirksland en één uit 1672 voor Pernis. Voorts zijn een tweetal door hem gegoten vijzels bekend. (62) De twee genoemde klokken zijn in 1943 door de Duitsers gevorderd en verloren gegaan. (63) In 1986 heeft het Historisch Museum der stad Rotterdam op een veiling te Amsterdam een in 1681 door Ostens gegoten klok gekocht met een diameter van 41 cm en een hoogte van ca. 35 cm. Op deze klok staat de naam van Louisa Adriaen van Wissekerck. (64) Het is opmerkelijk dat tenminste twee van de nu vier bekende luidklokken van Ostens, namelijk die van Dirksland uit 1668 en die van 's-Heerenhoek uit 1672 in verband te brengen zijn met de familie Van Baarland. Mogelijk hoort daar zelfs ook nog de klok ..Van Wisse kerck" bij. Jacob van Baarland, geboren in 1578. was één van de belangrijkste ambachtsheren van 's-Heer Arendskerke c.a., waartoe 's-Heerenhoek toen behoorde. Hij was een zeer vermogend man. Ook op andere plaatsen had hij vele rechten en bezittingen; hij was onder andere Heer van Dirks land. (65) Zijn dochter Magdalena van Baarland huwde met een zekere Boulogne de Liques, graaf van Rupelmonde en Baron van Wissenkerke. (66) Na te gaan hoe de relatie tussen de familie Van Baarland met de klokkengieter Ostens is geweest valt buiten het bestek van dit werk. maar is interessant genoeg voor nader onderzoek. De prijs die voor de klok van 's-Heerenhoek betaald moest worden: 19-10-4 (f 117.10) was niet hoog. Per pond klokgewicht is dat 0.80 ofwel 16 stuivers. (67) Voor een kleine klok als deze is dat aan de lage kant. De Amsterdamse klokkengieter Franqois Hernony rekende in diezelfde tijd 17 stuivers per pond voor een zware beiaard, tot 24 stuivers per pond voor een beiaard met veel kleinere klokken. (68) Maar nu was Ostens niet zo'n goede klokkengieter als de beroemde Hemony! Een door Ostens in 1671 voor de Nieuwe kerk te Dordrecht gegoten klok van 2300 ponden gewicht voldeed niet aan de verwachtingen. Op verzoek van het stadsbestuur keurde Pieter Hemony, broer van bovengenoemde Francois, de klok en bevond dat deze niet alleen verkeerd van model was, maar bovendien te koud gegoten, waardoor hij geen goede klank had. (69) Hoe lang de klok van Ostens in 's-Heerenhoek heeft gehangen is niet bekend. De luidklok die in 1943, vanwege de vordering door de Duitsers, uit de dakruiter werd gehaald was in ieder geval een andere, want het opschrift daarvan luidde: ANNO 1734 ME FECIT. AMSTERDAM. Het gewicht ervan bedroeg 123 kg. de hoogte was 47 cm en de diameter aan de slagrand 58 cm. (70) 69

Historisch Jaarboek Zuid- en Noord-Beveland | 1988 | | pagina 71